Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Równia pochyła na rynku świń

Obrazek

Niby stabilnie, a w kraju tuczniki są coraz tańsze. Nawet ceny maksymalne uzyskiwane przez rolników spadły do 4 zł/kg żywca i 5,2 zł/kg wagi poubojowej.

Jan Bromberek14 grudnia 2018, 11:10
Hodowcy, którzy na bazie podpisanych wcześniej umów z ubojniami rozliczali tuczniki w oparciu o tzw. cenę niemiecką z potrąceniem 4-5 eurocentów i tak otrzymują mniej niżby wynikało z tego algorytmu. Dziwnym trafem wyniki ubojowe nagle się pogorszyły – jak nie wybojowość, to mięsność tuczników zbija cenę. Trudno sądzić, czy to przypadek. – Tak jest zawsze - gdy ceny spadają, to wyniki też się pogarszają – mówi nam nieoficjalnie dyrektor skupu jednej z firm pośredniczącej w obrocie świniami.

Sytuacja robi się na tyle tragiczna, że rolnicy już wychodzą na drogi, by manifestować swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji rynkowej. Do tego docierają do nas informacje o niewyhamowanym imporcie wieprzowiny oraz żywych tuczników z zachodniej Europy.

Przed nami okres świąteczny, za kilka dni handel wieprzowiną stanie, trudno więc się spodziewać, że w najbliższym czasie sytuacja się wyklaruje. Choć symptomy jej poprawy pojawiły się na wczorajszej tzw. małej giełdzie ISW. Wprawdzie średnia cena sprzedanych tam tuczników spadła o 1 eurocent/kg w klasie E, to jednak gros tuczników nie została sprzedana gdyż wylicytowana stawka nie satysfakcjonowała sprzedawcy. Zatem nie było sprzedaży za wszelką cenę.   jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń – notowania cen!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)