Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

Obrazek

To pytanie zadaje sobie coraz więcej rolników produkujących wieprzowinę. Ceny w kraju choć już drastycznie nie spadają, to utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Z kolei koszty produkcji z każdym dniem rosną.

Jan Bromberek17 stycznia 2019, 13:49
Bilans produkcji mięsa wieprzowego wychodzi na dużym minusie. Dodatkowo zdaje się, że ubojnie i masarnie również sprawdzają, ile rolnicy jeszcze wytrzymają i co rusz któryś z tych podmiotów próbuje urwać coś z ceny nie zważając na to, że kolejne obniżki oznaczają następnych gospodarzy którzy likwidują produkcję.

W Niemczech od prawie 4 miesięcy mamy niezmienioną cenę tucznika  - w ostatnią środę na dużej giełdzie VEZG utrzymano „zabetonowaną” od 15 tygodni stawkę 1,36 euro/kg w klasie E. W kraju z kolei najwyższe ceny za kilogram wagi poubojowej nie przekraczają 5,2 zł netto, a za żywiec 4,15 zł. Oznacza to, że ceny maksymalne w Polsce są o przynajmniej 80 gr/kg niższe od minimalnych za Odrą. Tam bowiem cena z giełdy VEZG jest punktem wyjścia do negocjacji. Jak się zatem mają do tego informacje o tucznikach przywożonych do kraju z Zachodu Europy po 1,2 euro/kg wagi poubojowej. Nieoficjalnie mówi się jednak, że za tę cenę kupowane są tam półtusze wieprzowe z wyciętymi najcenniejszymi elementami tj. szynki czy schaby. Trzeba przy tym nadmienić, że u nas cały czas rolnicy mają kłopoty nie tyle z ceną co w ogóle ze zbytem tuczników. Rodzime zakłady często mając w ofercie towar zza granicy rezygnują z zakupu krajowych tuczników.

Po drugiej stronie są koszty produkcji. Te cały czas rosną. Z tygodnia na tydzień drożeje ziarno paszowe co w głównej mierze jest efektem wstrzymywania sprzedaży ziarna w oczekiwaniu na jeszcze wyższe ceny. Te i tak dla hodowców są horrendalnie wysokie. 800 zł netto za tonę jęczmienia czy 750 zł/t pszenżyta i do tego drożejące w ostatnim czasie koncentraty oraz premiksy jeszcze bardziej pogarszają rachunek ekonomiczny produkcji wieprzowiny. jbr

Sprawdź ceny w swojej okolicy - sonda cenowa!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)