Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej rolników produkujących wieprzowinę. Ceny w kraju choć już drastycznie nie spadają, to utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Z kolei koszty produkcji z każdym dniem rosną.

Jan Bromberek17 stycznia 2019, 12:49
Bilans produkcji mięsa wieprzowego wychodzi na dużym minusie. Dodatkowo zdaje się, że ubojnie i masarnie również sprawdzają, ile rolnicy jeszcze wytrzymają i co rusz któryś z tych podmiotów próbuje urwać coś z ceny nie zważając na to, że kolejne obniżki oznaczają następnych gospodarzy którzy likwidują produkcję.

W Niemczech od prawie 4 miesięcy mamy niezmienioną cenę tucznika  - w ostatnią środę na dużej giełdzie VEZG utrzymano „zabetonowaną” od 15 tygodni stawkę...

Pozostało 73 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ