Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń: kto traci najwięcej, a kto zarabia?

Obrazek

Kryzys na rynku świń dotyka nie tylko polskich producentów. Sprawdź, jak kształtują się ceny w Europie i na świecie. Kto zyskuje, a kto traci na świńskim biznesie.

Paulina Janusz-Twardowska26 stycznia 2021, 06:00

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są obecnie ceny świń w Polsce
Ile kosztują tuczniki w Niemczech, Danii, Hiszpanii i Francji.
Co słychać u największych graczy na rynku świń na świecie.
Jak wynika z internetowej sondy top agrar Polska, polskie zakłady mięsne wciąż utrzymują niskie ceny za skupowany żywiec. W ubiegłym tygodniu stawki poza strefami ASF wahały się w granicach 3,5–3,8 zł/kg żywca i 4,5–4,8 zł/kg wbc w klasie E. Tymczasem za naszą zachodnią granicą od kilku tygodni utrzymuje się stała cena 1,19 euro/kg wbc. Jak podają tamtejsze media, świński korek do ubojni nie maleje od zeszłego roku. Sytuacja jest tragiczna. Jeśli w jednym regionie ubojnie zaczynają działać pełną parą i kolejka tuczników maleje, to w innym koronawirus pojawia się w zakładach mięsnych i moce przerobowe spadają. Obecnie najgorsza sytuacja jest na południu kraju, gdzie w ostatnich tygodniach COVID-19 dał o sobie solidnie znać.
Na tle innych europejskich krajów ceny w Niemczech są najniższe, do czego przyczynia się również afrykański pomór świń, blokujący eksport wieprzowiny na rynki azjatyckie.

1. Porównanie  cen tuczników dla 56% mięsności

Kraj

Tydzień 3

Zmiana

Niemcy

1,14

±0

Holandia

1,17

±0

Dania

1,47

±0

Francja

1,38

±0

Hiszpania

1,46

±0Obecnie najlepsze ceny za tuczniki otrzymują Duńczycy oraz Hiszpanie, którzy wykorzystują blokadę dla niemieckiego mięsa na rynkach dalekowschodnich i zwiększają swoją sprzedaż do Chin, Korei, Wietnamu i Japonii. Stawki na stabilnym i dobrym poziomie uzyskują również Francuzi.

A co dzieje się na świecie?

Chiny: Średnie ceny tuczników wzrosły do 6,04 €/kg żywca. Popyt pozostanie wysoki aż do obchodów chińskiego Nowego Roku 12 lutego 2021 roku. Pomimo rosnącej podaży krajowej i uwolnienia rezerw państwowych, podaż wciąż jest zbyt mała, aby zaspokoić sezonowy wzrost konsumpcji. Import pozostaje zeatem wysokim poziomie. Na giełdzie w Dalian kontrakty terminowe na dostawy świń we wrześniu trzymają stawkę

USA: Ceny producenta wzrosły do równowartości 0,99 €/kg. Kontrakty terminowe na luty również wzrosły do 1,33 €/kg. Powrót do pełnych mocy przerobowych w większości ubojni oraz spadek masy ubojowej świń powodują rozluźnienie na rynku. Duże zamówienia z Chin zaczynają powoli topnieć. Po chińskim Nowym Roku eksport do tego kraju spadnie.

Brazylia: Ceny świń nadal spadają, w 3 tygodniu br. osiągnęły 1,48 €/kg. Do obniżenia stawek przyczynił się słabnący kurs Reala. Niemniej jednak w nadchodzących tygodniach prognozowany jest wzrost cen brazylijskich tuczników. Zwiększający się popyt krajowy i rosnące dochody z chińskiego eksportu tworzą pozytywne nastroje cenowe.

Rosja: Spadające ceny świń ponownie ustabilizowały się na nieznacznie podwyższonym poziomie 1,46 €/kg. Przyczynił się do tego rosnący kurs rubla, na który wpłynął wzrost cen ropy naftowej. Podaż żywca pozostaje wysoka, a popyt rośnie powoli. Eksport jest wciąż zbyt mały, aby wyraźnie wspierać ceny. Powtarzające się ogniska afrykańskiego pomoru świń zniechęcają potencjalnych importerów.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)