Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rynek świń: Produkcja sięga dna

06.02.2019

Drukuj

Rynek świń: Produkcja sięga dna

Artykuł dostępny

Beznadziejna sytuacja na rynku wieprzowiny trwa od miesięcy. Do naszej redakcji niemal codziennie dzwonią rozgoryczeni producenci, którzy do każdej sprzedawanej świni dokładają coraz większe pieniądze. Jak długo i czy w ogóle wytrzymają, podczas gdy każdego tygodnia ceny albo spadają, albo utrzymują się na coraz niższym poziomie?
Zakłady zbijają ceny
Dawno nie obserwowaliśmy takich różnic pomiędzy krajowymi a zachodnimi stawkami za tuczniki. Obecnie sięgają one nawet 0,20–0,30 eurocentów na 1 kg w klasie E, co daje 0,86 do nawet 1,29 zł/kg mniej w stosunku do cen niemieckich. Krajowe zakłady mięsne, które ustalając ceny od lat wzorowały się na rynku naszych sąsiadów, raptem dyktują swoje, niezależne, tyle że zdecydowanie niższe stawki.

r e k l a m a

Wciąż słyszymy też informacje o tym, że zalewa nas tańszy towar z Zachodu, że stajemy się śmietnikiem Europy, że nasze zakłady skupują wszystko, czego inne kraje chcą się pozbyć, bo jest taniej. W efekcie ci, którzy chcą sprzedać tuczniki, muszą poczekać. Zakłady mięsne przekładają skup świń, te przerastają, a rolnik dostaje podwójnie po kieszeni. Raz, że sprzedaje za duże, nieraz ważące 150–160 kg zwierzęta, dwa na paszy, którą przecież musiał czasem nawet kilka tygodni dłużej skarmiać. Spadające na łeb i na szyję ceny tuczników wskazują jednoznacznie, że zakłady mięsne wciąż jeszcze nie widzą, że tną gałąź, na której siedzą. Zarzynając cenami żywca rolników mogą szybko pozbawić się dostawców surowca. Tym bardziej, że właściciele rodzinnych gospodarstw coraz jednoznaczniej wskazują, że zlikwidują produkcję świń.

Polecany artykuł

Mocny głos trzodziarzy w MRiRWCały artykuł znajdziesz w najnowszym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury!

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Zobacz wideo

„Odpady z Europy zabijają rynek” - Wywiad z Mirosławem Jackowiakiem

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii