Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń: Tuczników brakuje, ceny ostro w górę!

Obrazek

Ostatnie dni na rynku świń są bardzo dynamiczne. Nagle ubojnie i pośrednicy dwoją się i troją by móc kupić świnie. Ceny z kolei rosną z dnia na dzień.

Jan Bromberek28 marca 2019, 13:19
Na niemieckiej giełdzie w ciągu tygodnia cena podstawowa wzrosła z 1,43 euro/kg w kl. E do 1,6 euro/kg. W ten sposób w ciągu zaledwie 10 dni stawki w cennikach za świnie z 3,7 zł/kg żywca wzrosły do 4,4 zł/kg, a ceny poubojowe z 5,5 do ponad 6 zł. Obecnie maksymalne stawki za tuczniki przekraczają już długo wyczekiwany poziom 5 zł/kg żywca. Poziom cen wprawdzie już dawno powinien wzrosnąć, jednak tempo podwyżek zaskoczyło wielu.

Co ciekawe tuczników szukają nawet te firmy, które do niedawna mówiły, że zamiast płacić więcej krajowym dostawcom, wolą ściągnąć towar z Niemiec czy Belgii. Aż dziw, że sytuacja zmieniła się tak diametralnie. A ta zmiana, zdaniem specjalistów, to efekt intensywnego eksportu wieprzowiny z Niemiec czy Hiszpanii na rynek chiński. Przez to polscy odbiorcy np. niemieckich tuczników są odprawiani z kwitkiem. Oby ta sytuacja czegoś nauczyła krajowe ubojnie. Warto bowiem szanować lokalnych dostawców żywca nie tylko gdy brakuje surowca, ale przede wszystkim wtedy gdy jest go w nadmiarze. Dziś gdy ssanie na tucznika jest ogromne wielu dostawców słysząc oferty od odbiorców, którzy do niedawna nawet nie byli skłonni telefonów odbierać, dziś odpłacają im tym samym. Na rynku warto budować trwałe relacje, które pozwalają przetrwać skrajne sytuacje. jbr

Fot.: Sierszeńska


Sprawdź, jak kształtują się ceny w swojej okolicy!!!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)