Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń zamurowało – ile obecnie płacą za tuczniki?

Obrazek

Stagnacja na rynku, niestety przy poziomie cen nie zapewniających opłacalności produkcji. Rolnicy już nie z niepokojem spoglądają w przyszłość tylko coraz częściej podejmują radykalne decyzje o likwidacji produkcji wieprzowiny.

Jan Bromberek27 maja 2022, 10:26

6,20 – 6,40 za kg żywca czy 8,15 zł/kg w klasie E to wprawdzie wysokie stawki, ale niestety koszty są jeszcze wyższe. Co więcej krajowi skupujący tylko czekają na okazje by te stawki obniżyć tak jak to miało miejsce na początku maja. Wtedy bowiem stawki za żywiec oscylowały wokół 7 zł/kg, a skupujący myśleli nawet o podwyżkach. A tu niespodzianka w Niemczech na VEZG cena spadła o 15 eurocentów za kg wagi poubojowej, więc nasi skupujący jak jeden mąż skorygowali cenniki o 50 do 70 gr/kg w klasie E.

W naszym kraju obniżki dziś nie mają jakiegokolwiek uzasadnienia. Na rynku towaru, jest mało, żywiec za Odrą jest droższy, a warunki pogodowe do grillowania całkiem dobre. W takich realiach ceny powinny tylko rosnąć. Niestety przemysł ubojowy i masarski nie chce dać rolnikom zarobić, gospodarze przy bardzo wysokich kosztach produkcji aktualnie dokładają do interesu. Niestety nikt z branży nie przejmuje się tym, że podcina sobie gałąź na której siedzi. A rynku niebawem dostrzeże braki wieprzowiny, której ceny w Chinach ostatnie gwałtownie wzrosły do ponad 2 euro/kg żywca. U nas taka stawka byłaby w stanie pokryć koszty produkcji, o ile te by wreszcie przestały rosnąć.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy