Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek trzody: Tuczniki znów drożeją!

Obrazek

Na szczęście krajowy rynek trzody chlewnej nie reaguje nerwowo na kolejne doniesienia o przypadkach wykrycia ASF w stadach świń. Ceny rynkowe w kraju są nadal zależne od stawek za tuczniki oferowanych za naszą zachodnią granicą i,  co najważniejsze, zaczęły znów rosnąć.

Bartłomiej Czekała25 sierpnia 2016, 11:03

W tym tygodniu krajowe ubojnie i masarnie w większości podniosły stawki zarówno na żywiec wieprzowy, jak też i poubojowe klasy E, U i R. Kilogram żywca wieprzowego kosztuje obecnie najmniej 4,10 zł a najwięcej 5,40 zł (średnio 5,10 zł/kg). W klasach poubojowych wygląda to następująco:

  • E – minimalna: 5,65 zł, maksymalna: 6,80 zł, średnia: 6,55 zł/kg,
  • U – minimalna: 5,45 zł, maksymalna: 6,70 zł, średnia: 6,30 zł/kg,
  • R – minimalna: 4,25, maksymalna: 6,50 zł, średnia: 5,83 zł/kg.

Wprawdzie stawka za kilogram żywca w klasie E w Niemczech utrzymała kolejny tydzień z rzędu swój poziom 1,66 euro, kg, ale podwyżki w krajowych zakładach są efektem chwilowo mniejszej podaży tuczników na rynku. Ostatnie tygodnie pokazały, że presja ASF na ceny skupu trzody chlewnej na razie nie występuje. Zatem stawki za tuczniki w kolejnych tygodniach będą nadal zależały od cen skupu w Niemczech i podaży krajowych świń w skupach.

Zdecydowanie jednak producenci trzody obawiają się niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń w głąb kraju. Kolejne przypadki ASF w stadach świń mogą z czasem doprowadzić do katastrofy rodzimej produkcji tuczników. Piszemy o tym szczegółowo w najnowszych, wrześniowym wydaniu "top świnie", dostępnym tylko z egzemplarzem "top agrar Polska". bcz

Zobacz wszystkie ceny skupu tuczników w kraju!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)