Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: 20 gr/kg więcej to żadna podwyżka!

Obrazek

Podwyżki skupu tuczników są konieczne, bez nich wielu producentów niebawem zakończy produkcję wieprzowiny. To już nie przelewki.

Jan Bromberek20 maja 2021, 18:15
Ceny na poziomie 5 zł/kg żywca i bardzo wysokie koszty pasz oraz drożejące warchlaki powodują, że rolnicy z coraz większym pesymizmem patrzą w przyszłość. Wprawdzie w połowie maja ceny zaczęły rosnąć, jednak wzrost rzędu 20 gr/kg wagi poubojowej niewiele zmienił w budżetach gospodarstw trzodziarskich. W prognozach ekspertów kolejne podwyżki są bardzo realne, to jednak ich tempo pozostawia wiele do życzenia.

Do tego na rynku panuje kompletna dezinformacja. Skupujący, w tym także ubojnie, generują sprzeczne sygnały po to, by kupić jak najwięcej towaru przed podwyżkami. Działanie karygodne, tym bardziej że przez wiele ostatnich miesięcy ubojnie i masarnie kupowały wieprzowinę od rolników po bardzo niskich stawkach. Nie przeszkadzało to wtedy tym podmiotom w utrzymywaniu wysokich cen mięsa oraz wędlin. Teraz gdy tucznik drożeje, gdyż na ubojniach i pośrednikach wymusza to ograniczona podaż oraz rosnący popyt ze strony gastronomii, zapowiadane są kolejne podwyżki w sklepach mięsnych.

Tymczasem rolnicy na kokosy liczyć nie mogą. W połowie maja po pierwszych wzrostach cen za Odrą, stawki w Polsce dotarły maksymalnie w okolice 5,5 zł/kg żywca, czy 6,8–6,9 zł/kg wagi poubojowej. Przeciętnie jednak płaci się dużo mniej ok. 5,1 zł/kg żywca czy 6,5 zł/kg w kl. E. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)