Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: ceny drgnęły, oby tak dalej!

Obrazek

Ceny tuczników drgnęły. Nie są już tak niskie jak w połowie lipca, jednak do stawek zadowalających producentów trzody jeszcze daleko.

Jan Bromberek30 lipca 2020, 14:25
Zdaniem analityków, tuczniki mogą jeszcze podrożeć jednak nie będą to - przynajmniej na razie - tak znaczące wzrosty jak to było jeszcze tydzień temu. Wtedy bowiem stawki za żywiec wzrosły z okolic 4 zł/kg do ok. 5 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych do ponad 6 zł/kg w klasie E.

W tym tygodniu trend miał być kontynuowany jednak wyhamował. Pretekstem ku temu były środowe notowania na dużej giełdzie VEZG, gdzie kolejny tydzień z rzędu utrzymano niezmienioną stawkę 1,47 euro/kg w klasie E. U nas z kolei stawki podniosły tylko te ubojnie, którym wyjątkowo brakuje surowca – podwyżki jednak sięgają najwyżej 10 gr/kg żywca. W najbliższych dniach raczej się nic nie zmieni. Mimo, że na naszym krajowym podwórku brakuje towaru, to jest on łatwo dostępny u naszych sąsiadów za Odrą. Tam bowiem cały czas trwa rozładowywanie nadwyżki podaży powstałej na skutek przestoju zakładów ubojowych wywołanych zakażeniami koronawirusem wśród załóg tych firm. Dlatego jest to dla naszych odbiorców łakomy kąsek, co ciekawe był okres w którym polscy odbiorcy drożej płacili za niemieckie tuczniki niż byli skłonni zapłacić za rodzimy towar. Nieoficjalnie mówi się bowiem, że zbicie krajowych cen o wiele silniej niż miało to miejsce np. w Niemczech było sposobem na zrekompensowanie wyższych stawek jakie trzeba było płacić za tuczniki zza Odry. Ot, patriotyzm lokalny. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)