Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: ceny lekko w górę

Obrazek

Po kilkutygodniowym okresie stabilizacji cen wieprzowiny na rynku niemrawo pojawiają się podwyżki.

Jan Bromberek10 czerwca 2022, 11:06
Na razie są to zazwyczaj symboliczne korekty, jednak dobrą wiadomością dla hodowców jest to, że są to impulsy z krajowego rynku. Za Odrą bowiem cena od dłuższego czasu nie ulega zmianom i cały czas utrzymuje się na poziomie 1,8 euro/kg w klasie E. Co więcej popyt zaspokaja podaż i zakłady nie wykazują większego zainteresowania zakupem dodatkowych partii zwierząt. Ale i tam widać pewne symptomy ożywienia. Mianowicie chodzi o ilość wieprzowiny która trafia z Niemiec, Hiszpanii czy Danii na nasz rynek – w ostatnich dniach są to wyraźnie mniejsze dostawy, stąd i u nas większe zapotrzebowanie na tuczniki, a więc i konieczność podnoszenia cen.

Na razie podwyżki z tego tygodnia nie przekraczają 0,2 zł/kg żywca. Obecnie maksymalne stawki które można uzyskać za partie całosamochodowe to 6,6 zł/kg żywca czy 8,6 zł/kg w wadze poubojowej. Mimo, że te stawki zdaja się wysokie to i  tak są dużo za niskie względem wysokich kosztów produkcji. Nawet patrząc na nieco niższe ceny ziarna paszowego (1300  do 1400 zł/t netto pszenżyta czy pszenicy) to i tak trudno mówić o opłacalności produkcji.


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)