Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: ceny nadal spadają

Obrazek

Drugi tydzień z rzędu ceny tuczników spadają, choć obecne korekty straciły na sile.

Jan Bromberek19 marca 2020, 15:04
W zeszłym tygodniu, gdy VEZG w Niemczech opuściła cenę tuczników o 6 eurocentów/kg w kl. E nasi skupujący mimo dobrego zbytu na mięso, automatycznie przycięli cenniki o min. 30 gr/kg żywca i nawet 40 gr/kg wagi poubojowej – do maks. 6,2 zł/kg żywca i ok. 8 zł/kg w klasie E. Wczoraj ta sama giełda zanotowała spadek ceny w Niemczech o 7 eurocentów/kg w klasie E, a nasi skupujący skorygowali cenniki o 10 góra 15 groszy/kg żywca.

To pokazuje jedno – na rynku jest mało świń, a mięso w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego schodzi na pniu. Ubojnie i masarnie korzystają z nadzwyczajnego popytu – wielu robi bowiem zapasy na wyrost. Niestety sytuacja rynkowa dla skupujących nie ma znaczenia – ważne, że VEZG opuściła ceny, co jest pretekstem by ceny w kraju także zdusić. 

Jednak zdaniem analityków, ceny nie powinny dalej spadać. Na nowo rusza handel z Chinami, gdzie epidemia koronawirusa wygasa, a to w okresie utrudnionej logistyki wewnątrz UE (przywrócone kontrole na granicach) może tylko potęgować presję na wyższe ceny. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tucznikówPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)