Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: Ceny poszły w górę!

Obrazek

Wreszcie się doczekaliśmy! Po dość długim okresie stagnacji przeplatanej delikatnymi obniżkami cen świń, w ostatnią środę stawki za tuczniki poszły do góry i to dość znacznie.

Jan Bromberek8 sierpnia 2019, 16:19
U naszych zachodnich sąsiadów, VEZG podniosło oficjalną stawkę za tuczniki do 1,85 euro/kg w kl. E, co oznacza podwyżkę o 7 eurocentów/kg. Dodając do tego osłabienie złotówki względem euro do ponad 4,3 zł/euro tuczniki powinny kosztować już niemal 8 zł/kg w kl E. Niestety taka cena nie jest dla polskich producentów. Krajowi odbiorcy przed tą podwyżką płacili zaledwie 7,3 zł, a po podwyżce maksymalnie 7,6 zł/kg w klasie E i od 5 do 5,7 zł/kg żywca. Zatem do niemieckich stawek nam bardzo daleko. Jest to o tyle dziwne, że braki żywca w kraju ubojnie i masarnie uzupełniały za granicą: w Niemczech i Hiszpanii. Trudno się spodziewać, że dla naszych odbiorców zachodnioeuropejskie ubojnie mają specjalne, niższe ceny. Mimo to i tak nasi odbiorcy, nawet gdy mają kłopot ze zdobyciem towaru nie zapłacą za tucznika więcej. A kłopoty z surowcem obecnie mają wszyscy.

Niedawno największe niemieckie ubojnie przestały pracować na 3 zmiany, schodząc do dwuzmianowego trybu pracy. Robiły to, bowiem brakowało tucznika. Teraz wzrost zamówień i nieco większa liczba świń spowodowały, że powrócił tryb trzyzmianowy.  Na razie, zdaniem specjalistów, ceny powinny jeszcze nieco wzrosnąć, choć na naszym krajowym podwórku zrównanie ze stawkami zza Odry chyba nie jest możliwe.  jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)