Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: Ceny spadają, trudniejszy zbyt

Obrazek

Brak podwyżki w Niemczech jest impulsem do obniżki cen tuczników w Polsce – brzmi dziwnie, ale u nas się dzieje.

Jan Bromberek25 marca 2021, 19:13
W zeszłym tygodniu, gdy na tzw. małej giełdzie sprzedano tylko 1 partię świń w cenie o 9 eurocentów niższej niż kilka dni wcześniej, a duża giełda VEZG utrzymała średnią stawkę za tuczniki na niezmienionym poziomie, krajowi skupujący od razu opuścili cenniki od 10 do 15 groszy/kg wagi poubojowej.

Wczoraj jeszcze przed publikacją nowej stawki na VEZG, zakład w Kutnie także wykonał taką korektę. Chyba jednak przedwcześnie, bowiem wiele zakładów liczyło na to, że teraz VEZG obniży ceny – tak się jednak nie stało. Dziś zatem przeważnie ceny skupu się nie zmieniły, chociaż trudno powiedzieć czy za kilka dni gdy wejdziemy w okres bezpośrednio przedświąteczny, a w życie wejdą zapowiadane przez rząd kolejne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, ceny kolejny raz nie spadną.

Pocieszeniem jest fakt, że zdaniem specjalistów obecne obniżki mają charakter przejściowy i po świętach sytuacja powinna wrócić do normy. Marna to jednak pociecha dla tych, którzy muszą teraz sprzedać tuczniki – oni stracą, a zakłady kolejny raz na tym zyskają – będą bowiem najprawdopodobniej sprzedawać taniej kupiony towar w okresie wzmożonego świątecznego popytu.

W ten sposób w ostatnim tygodniu rolnicy sprzedają tuczniki nie po maks. 5,6 zł/kg żywca czy ponad 7 zł/kg wagi poubojowej, a odpowiednio po 5,2 -5,4 zł/kg żywca i poniżej 7 zł/kg w klasie E. Wygląda więc na to, że po raz kolejny w ustalaniu ceny wieprzowiny niewielkie znaczenie mają relacje popytowo-podażowe, a zdecydowanie większe spekulacje i koronawirusowe ograniczenia. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)