Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: ceny w górę!

Obrazek

Ceny tuczników idą w górę. To dobra wiadomość, tym bardziej, że jeszcze kilka dni temu ubojnie próbowały zbijać stawki za świnie.

Jan Bromberek14 lutego 2020, 14:16
Trudno ocenić dlaczego, jednak pewnie chodziło o to by taniej kupić przed podwyżkami. Na ostatniej giełdzie VEZG w Niemczech podniesiono oficjalną stawkę na tuczniki z 1,85 euro/kg do 1,91 euro/kg w klasie E. Niestety w naszym kraju ta podwyżka spowodowała, że ubojnie i skupujący podnieśli cenniki o maksymalnie 20 gr/kg wagi poubojowej, a przeważnie o 15 groszy/kg. Wobec tego ceny na tuczniki w rozliczeniach za wagę żywą już zdecydowanie przekroczyły 6 zł/kg i sięgają przy dużych partiach towaru 6,3 zł/kg żywca, a w rozliczeniach poubojowych przekraczają 8 zł/kg w kl. E. Pamiętać jednak należy że ceny cennikowe za dostawy po kilka sztuk zwierząt nadal pozostają na poziomie 5,4 zł/kg żywca. Widać zatem, ze na rynku potrzeba żywca, a tego wcale nie ma pod dostatkiem.

Niedawno mówiło się, że epidemia koronawirusa w Chinach mocno uderzy w sektor wieprzowy UE. Na razie nic takiego nie ma miejsca, jednak nie jest powiedziane, że ta sprawa nie odbije się po kieszeni polskich rolników. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że już występują problemu na rynku leków weterynaryjnych. Koncentraty do produkcji preparatów leczniczych importowane były do Europy właśnie z Państwa Środka. Wstrzymanie produkcji w fabrykach oraz utrudnienia transportowe mogą powodować niedobory wielu preparatów na europejskim rynku. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tucznikówPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)