Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: czas na podwyżki!

Obrazek

Wraz z końcem stycznia ustąpiły notowane od kilku tygodni obniżki cen tuczników. Stawki za wieprzowinę odbiły w Niemczech oraz, co bardzo cieszy krajowych producentów, w naszym kraju.

Jan Bromberek30 stycznia 2020, 15:12
Stawki za świnie wzrosły do 6 zł/kg żywca i ok. 7,7-7,8 zł/kg w klasie E. W Niemczech natomiast po serii obniżek i ustabilizowaniu ceny na poziomie 1,82 euro/kg w kl. E w zeszłym tygodniu, wczoraj VEZG zdecydowało o podwyżce o 3 eurocenty kg wagi poubojowej. Przez to ceny u naszych zachodnich sąsiadów obecnie są na poziomie minimum 8 zł/kg w kl. E.

Skąd taka zmiana trendu? Zdaniem specjalistów zmiana kierunku cenowego wynika z unormowania sytuacji rynkowej po serii świąt w Europie i w Chinach. Podwyżki z kolei świadczą, że ssanie na europejską wieprzowinę nie słabnie, a podaż tuczników w naszym kraju, ale przede wszystkim na zachodzie Europy nie zwiększa się.

Pytanie tylko, jak na ten rynek wpłynie ogólnoświatowa panika związana z rozprzestrzeniającym się koronawirusem wśród ludzi. Wpływ tej epidemii widać już na rynkach finansowych. Czy zatem odbije się to na rynku mięsa, trudno powiedzieć. Jedynym co nas chroni w tym względzie jest mała podaż wieprzowiny i duży deficyt mięsa w krajach azjatyckich. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tucznikówPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)