Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: Czy to koniec dobrych cen świń?

Obrazek

Niestety nie widać końca spadków cen świń. Korekty zapoczątkowane jeszcze przed Wielkanocą przybrały na sile w ostatnich dniach. O ile tuż po świętach obniżki były symboliczne, gdyż nie było impulsu do większych korekt zza Odry, tak w ostatnią środę przeceny przybrały większych rozmiarów.

Jan Bromberek23 kwietnia 2020, 10:57

VEZG w Niemczech obniżyło stawki o 9 eurocentów/kg w kl. E, co w kraju wywołało niewspółmierne cięcia w cennikach. Niektóre firmy chyba tylko na to czekały, by tuż przed publikacją najnowszej stawki w Niemczech u nas obniżyć ceny o nawet 50 gr/kg wagi poubojowej. Pośrednicy często w ślad za tym obniżali ceny o 40 gr/kg wagi żywej. Stąd ceny spadły w okolice 7 zł/kg w klasie E i maksymalnie 5,6-5,7 zł/kg wagi żywej. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno, bo ok. miesiąc temu maksymalne stawki za świnie sięgały 5,6 zł/kg żywca i 8,5 zł/kg w klasie E. Zdaniem ubojni i masarni spadkowi cen winny jest kiepski popyt na mięso w całej Europie, co ma związek z epidemią koronawirusa. Wprawdzie choroba ta krąży po Europie już długie tygodnie, to jednak wcześniej tym co trzymało ceny były święta wielkanocne.

Tłumaczenie to jednak trudno przyjąć za zasadne, bowiem na rynku cały czas trwają poszukiwania tuczników, podaż żywca jest kiepska w całej Europie, a kłopoty z dostawami mięsa na rynek zarówno unijny, jak i eksportowy mają największe hiszpańskie zakłady ubojowe, a ten kraj jest liderem w produkcji wieprzowiny w UE. Co więcej, docierają do nas informacje o nowych, dotąd nie praktykowanych przez nasze krajowe zakłady kierunkach zbytu naszej wieprzowiny – mowa o Węgrzech, Austrii a nawet Francji. Jednym słowem kupimy każdą ilość tuczników, ale cenę opuścimy. Potwierdzają to pośrednicy w skupie tuczników – zdarza się, że nie są w stanie dostarczyć zamawianej ilości tuczników, bo ich po prostu nie ma. Zatem być może po raz kolejny, podmioty, które kreują sytuację na rynku wieprzowiny w Europie spekulacyjnie zbijają ceny po to, by spodziewane podwyżki czynić z niskiego pułapu cenowego. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)