Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: dramat staje się rzeczywistością

Obrazek

Dramat, sytuacja beznadziejna – tak o realiach na rynku świń mówią producenci żywca. Wielu z nich już podjęło decyzję o likwidacji produkcji, ale nawet ci mają dziś kłopoty ze zbyciem ostatnich sztuk. 

Jan Bromberek6 sierpnia 2021, 09:57
Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w strefach z ograniczeniami związanymi z ogniskami ASF u świń czy przypadkami stwierdzenia wirusa u dzików – tam w zasadzie nie ma możliwości zbycia tuczników, a jeżeli ktoś chce je kupić to za marne grosze – po ok. 3,5 zł/kg żywca. 

Nieco lepiej jest w strefie ochronnej (niebieska) i w tzw. obszarach białych – tam są świnie poszukiwane, ale stawki i tak nie pokrywają kosztów. Z tych ostatnich obszarów świnie są skupowane po ok. 5 zł/kg żywca co przy obecnych kosztach produkcji (tańszy jest jedynie warchlak, w cyklu zamkniętym nie ma to znaczenia) nie daje szansy na osiągnięcie opłacalności. 

Dodatkowo docierają do nas informacje o wzmożonym imporcie tuczników zza zachodniej granicy. Doskonałym pretekstem do tego była ostatnia obniżka cen tuczników w Niemczech – o 5 eurocentów/kg wagi poubojowej. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy największe zakłady ubojowe tylko na to czekały. U nas, tam gdzie nie ma większych ograniczeń w związku z ASF ubojnie muszą płacić rolnikom ok. 6,6 zł/kg wagi poubojowej. Po obniżce na VEZG z Niemiec tuczniki do polski mają jechać po stawkach o ok. 40 gr/kg niższych. 

Co ciekawe, niemożliwą do zdobycia jest informacja z jakich obszarów te tuczniki do nas trafią. Przecież tam też jest ASF. Zapewne po raz kolejny okaże się, że tuczników z polskich stref ASF zakłady będą bały się jak ognia, a te zza zachodniej granicy pewnie z podobnych stref już nie będą dla nich stanowiły zagrożenia. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)