Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: dramatu ciąg dalszy

Obrazek

Na rynku tuczników w zasadzie bez większych zmian. Ceny są katastrofalnie niskie, zbyt może nieco lepszy niż poprzednich tygodniach, ale i tak pozostawia wiele do życzenia.

Jan Bromberek18 grudnia 2020, 11:55

Niestety wprowadzane w coraz większej liczbie krajów (w tym w Polsce) drastyczne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa nie wróżą zbyt dobrze na przyszłość. Na szczęście w kilku krajach europejskich już ruszyły szczepienia przeciw COVID-19, daje to pewną iskierkę nadziei, jednak na znaczną poprawę sytuacji chyba przyjdzie nam poczekać.

Stawki na poziomie 3,6 -3,8 zł/kg żywca i maks.4,9 zł/kg wagi poubojowej żadnego hodowcy nie cieszy. Rolnicy robią co mogą by utrzymać produkcję i płynność finansową swoich gospodarstw. Jest to niesamowicie trudne. Producenci sprzedający jednorazowo 50-70 tuczników na każdej odstawie tracą min. 10 tys. zł, a przyrównując dzisiejsze stawki do tych z pierwszego półrocza 2020 roku zapłata za taką partie świń jest dziś o 17-18 tys. niższa. Trudno więc optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Rząd chwali się, że wreszcie wypłaca producentom żywca pomoc tzw. covidową. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Maksymalne wsparcie dla producentów świń to 23 800 zł – jak już wspomniano nawet średni producenci tyle tracą przy jednej odstawie, od marca taki dostawca utracił przychody liczone w setkach tysięcy złotych. Za co więc prowadzić  produkcję i utrzymać rodzinę? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy