Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników jak zamurowany. Ceny skupu na tragicznie niskim poziomie

Subskrybuj lub zaloguj się,

aby obejrzeć film.

Upływają kolejne tygodnie, a na rynku świń jak nie było widać poprawy sytuacji, tak nie widać. Ceny skupu tuczników cały czas utrzymują się na tragicznie niskim poziomie, który w żaden sposób nie pokrywa kosztów produkcji.

Jan Bromberek18 listopada 2021, 14:33

Przeciętna cena tuczników poniżej 4 zł/kg żywca, czy mniej niż 5 zł/kg w wadze poubojowej dziś nie cieszy chyba nikogo. Nawet dostawy większych partii towaru nie gwarantują, że wspomniane bariery uda się przekroczyć. Skupujący mają wymówkę, że w Niemczech od tygodni niezmienne jest 1,2 euro/kg w klasie E, więc jak tu płacić wyższe stawki. Oczywiście, w kraju zdarzają się rodzynki, które płacą rolnikom jak na te czasy bardziej przyzwoite pieniądze, ale przy obecnych kosztach nawet pozostające w sferze marzeń 5 zł/kg żywca nie zapewni opłacalności.

Efekt jest taki, że obecnie z mapy naszego kraju znikają gospodarstwa trzodowe. Z relacji przedstawicieli firm paszowych wynika, że decyzję o likwidacji produkcji podejmują coraz to więksi hodowcy. Według statystyk na koniec 2021 roku pogłowie świń spadnie znowu...


Pozostało 51 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ