Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników jak zamurowany. Ceny skupu na tragicznie niskim poziomie

Upływają kolejne tygodnie, a na rynku świń jak nie było widać poprawy sytuacji, tak nie widać. Ceny skupu tuczników cały czas utrzymują się na tragicznie niskim poziomie, który w żaden sposób nie pokrywa kosztów produkcji.

Jan Bromberek18 listopada 2021, 15:33

Przeciętna cena tuczników poniżej 4 zł/kg żywca, czy mniej niż 5 zł/kg w wadze poubojowej dziś nie cieszy chyba nikogo. Nawet dostawy większych partii towaru nie gwarantują, że wspomniane bariery uda się przekroczyć. Skupujący mają wymówkę, że w Niemczech od tygodni niezmienne jest 1,2 euro/kg w klasie E, więc jak tu płacić wyższe stawki. Oczywiście, w kraju zdarzają się rodzynki, które płacą rolnikom jak na te czasy bardziej przyzwoite pieniądze, ale przy obecnych kosztach nawet pozostające w sferze marzeń 5 zł/kg żywca nie zapewni opłacalności.

Efekt jest taki, że obecnie z mapy naszego kraju znikają gospodarstwa trzodowe. Z relacji przedstawicieli firm paszowych wynika, że decyzję o likwidacji produkcji podejmują coraz to więksi hodowcy. Według statystyk na koniec 2021 roku pogłowie świń spadnie znowu poniżej 10 mln, a pogłowie loch poniżej 700 tys. szt. Wygląda więc na to, że niebawem tuczniki u nas pozostaną tylko u najwytrwalszych producentów. A symptomów rychłej poprawy nie widać. Nie widać bowiem szczególnego ożywienia popytu eksportowego dla europejskiej wieprzowiny, głównie ze strony Chin.

Do naszego kraju za to napływa cały czas tanie mięso, czy to z Hiszpanii, czy Danii. Oczywiście, nasi przetwórcy zdecydowanie chętniej sięgają po mięso z zagranicy niż po nasze krajowe. Jest to znany paradoks, ale pozostaje wiecznie aktualny. Wprawdzie głośno mówi się o tym, że odbudowa produkcji świń w Chinach nie do końca idzie po myśli tamtejszych władz, a ASF w Państwie Środka znowu dał o sobie znać, to jednak trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, czy przełoży się to na wyższe ceny w Europie. 

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)