Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: jest szansa na lepsze ceny

Obrazek

Na rynku wieprzowiny nadal panuje nerwowa atmosfera. Ceny nie rosną, co więcej krajowi skupujący wykorzystują każdą okazję aby te stawki obniżać.

Jan Bromberek5 czerwca 2020, 13:36
Ostatnio powodem by obniżyć stawki było utrzymanie na niezmienionym poziomie ceny na niemieckiej giełdzie VEZG (na poziomie 1,66 euro/kg w klasie E). Nieoficjalnie mówi się jednak, że przyczyną obniżek (te nie są powszechne, dotyczą na szczęście tylko niektórych odbiorców, obniżki są rzędu 5-10 gr/kg żywca) jest przywóz do naszego kraju holenderskich tuczników i mięsa z Belgii. Z tego czego się dowiadujemy tym razem zakupy za granicą nie odbywają się po bardzo niskich cenach, ale zbliżonych do krajowych. Mimo to są zakłady w naszym kraju, które wolą przewieźć tuczniki przez całą Europę tylko po to by obniżyć ceny w kraju.

Jednak niebawem krajowi odbiorcy mogą mieć kłopot z zakupami mięsa i tuczników na zachodzie Europy. Może mieć to związek ze wstrzymaniem zakupów amerykańskiej wieprzowiny przez Chiny co z kolei jest podyktowane zaostrzeniem relacji politycznych obu krajów. Na tym konflikcie mogą skorzystać Niemcy czy Hiszpanie, a to zapewne nie odbędzie się bez wpływu na nasz rynek. Takie sytuacje już przerabialiśmy, zatem wspomniany scenariusz jest możliwy.

Tymczasem po braku zmiany ceny w Niemczech i krajowych delikatnych korektach cen stawki na tuczniki kształtują się na poziomie 4,8 do 5,6 zł/kg żywca i maksymalnie 7,3 zł/kg w klasie E. Tydzień temu, w praktycznie takich samych realiach rynkowych można było uzyskać o 15-20 gr/kg żywca więcej. Miejmy jednak nadzieję, że rynek będzie sprzyjał producentom trzody, bo ostatnie wydarzenia nie napawały optymizmem. Miejmy nadzieję, że to już historia. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)