Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: KE uruchamia nieefektywne i spóźnione dopłaty do przechowywania wieprzowiny

Obrazek

Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia wykonawczego, które wprowadza moco spóźnione dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Sprawę skomentował KZP-PTCH POLPIG.

Dorota Kolasińska16 marca 2022, 08:40

Jak zwykle – rychło w czas. Od kilku grubych miesięcy na rynku wieprzowiny była tragiczna, rolnicy dopłacali do każdego tucznika minimum 200 zł, a niska opłacalność produkcji dobiła mnóstwo gospodarstw w Polsce. Już w grudniu ubiegłego roku rolnicze organizacje producentów apelowały o pomoc. Zastanawiano się nad tym w Komisji, tak długo, że ceny zaczęły dynamicznie rosnąć. Teraz gdy ceny skupu żywca odbiły – 8,5 zł/kg w klasie E, nagle Komisja postanowiła uruchomić dopłaty.

Opłacalność produkcji tuczników

- Sytuacja hodowców trzody chlewnej od wielu już miesięcy jest fatalna. W Polsce od początku roku 2021 do 1 lutego 2022r. zlikwidowanych zostało blisko 34 tys. stad trzody chlewnej. Głównym powodem zamykania gospodarstw w roku ubiegłym był szalejący i rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń. Wśród problemów z którymi borykają się producenci trzody chlewnej wymienia się także: wysokie koszty pasz, trudności finansowe, zmniejszony eksport oraz wysokie koszty energii - komentuje sytuację na rynku trzody chlewnej Wielkopolska Izba Rolnicza. Dodaje, że pod koniec lutego co prawda  pojawiły się długo wyczekiwane podwyżki cen. 14 marca średnia cena w skupie kształtowała się na poziomie 6,52 zł/kg i była o złotówkę wyższa niż tydzień wcześniej. Wzrosty wynikają z małej dostępności żywca i zwiększonego zapotrzebowaniem. 

- Niestety, pomimo nagłego wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w naszym kraju, bardzo ciężko pokryć rosnące w zatrważającym tempie koszty produkcji, które związane są nie tylko z coraz wyższymi kosztami paliwa i energii, inflacją, ale także z wysokim tempem wzrostu cen zbóż na światowych rynkach. Prognozuje się, że taka sytuacja może doprowadzić do kolejnych już wzrostów cen mięsa na półkach sklepowych - dodaje WIR. Izba przygotowała raport z rocznego wyniku finansowego gospodarstwa, które produkuje 1000 tuczników w cyklu rocznym. Wynika z niego, że tylko w maju 2021 r. można było mówić o jakimkolwiek zysku gospodarstw.

Według WIR w marcu br. w cyklu otwartym gospodarstwo produkujące 1000 tuczników osiąga stratę ok. 100 tys. zł przy koszcie produkcji tucznika wynoszącym 894 zł/szt. W cyklu zamkniętym zysk wynosi 50 tys. zł przy koszcie produkcji 843 zł/szt. Sytuacja jest nieco lepsza niż w lutym br., bo wówczas WIR oszacował, że w obydwu przypadkach gospodarstwa notowały straty i to duże - w cyklu otwartym strata wyniosła 119,8 tys. zł i koszcie produkcji 603 zł/szt. i w cyklu zamkniętym strata wyniosła nawet 248 tys. zł przy koszcie wyprodukowania tucznika sięgającego 732 zł. 

Dopłaty są spóźnione i nie pomogą rolnikom

Sprawę skomentował POLPIG, twierdząc, że reakcja w postaci rynkowego mechanizmu interwencyjnego polegającego na dopłatach do prywatnego przechowywania jest mocno spóźniona.

- Komisja Europejska wychodząc obecnie z taką propozycją zamierza wspierać nie hodowców, a przetwórców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i nie mogą przełożyć szybko rosnących cen żywca na ceny produktów w sieciach handlowych. Propozycja POLPIG idzie w inną stronę niż nieefektywny program dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny. Proponujemy, aby zamiast dopłacać do przechowalnictwa skierować większe środki na: przekazanie produktów wieprzowych uchodźcom z Ukrainy, którzy z powodu wojny znaleźli się na terenie wielu krajów Unii Europejskiej; wysyłanie wieprzowiny na Ukrainę dla potrzebującej ludności cywilnej oraz walczącej armii ukraińskiej – podaje POLPIG.

Swoją opinię związek uzasadnia tym, że w ten sposób środki zaplanowane na pomoc dla branży zostaną wykorzystane bardziej racjonalnie. Dzięki temu wzrośnie konsumpcja, sytuacja na rynku europejskim się ustabilizuje, a co według POLPIG najistotniejsze - pomożemy przetrwać ludności ukraińskiej dramatyczny okres wojny.

- Trudno zrozumieć planowane działania KE, w których zamierza się dopłacać do wieprzowiny przechowywanej przez wiele miesięcy w prywatnych magazynach w sytuacji, w której ludzie dotknięci wojną mają trudności z pozyskaniem żywności – krytykuje działania KE związek.

oprac. dkol na podst. KZP-PTCH POLPIG/WIR

fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)