Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: kolejne spadki cen

Obrazek

Dziwnej sytuacji, która przeradza się obecnie w niebezpieczną na rynku świń nie widać końca…

Jan Bromberek16 stycznia 2020, 14:47
Ceny spadają choć żywca wcale nie ma zbyt wiele. Zdaniem ubojni i handlowców winny jest poświąteczny zastój w handlu. Z drugiej strony jak się nieoficjalnie dowiadujemy, ubojnie sprzedają mięso z nie mniejszą intensywnością niż było to tuż przed ostatnimi grudniowymi świętami. Zatem o co chodzi? Oczywiście o pieniądze. Wprawdzie ceny w Niemczech także spadły, choć u nas mocniej, to jednak zdaniem wielu analityków jest to zapowiedzieć zbliżających się obniżek.

Już kilka tygodni temu mówiło się o tym, że styczeń przyniesie obniżki co tłumaczono wspomnianym mniejszym popytem na mięso i mniej intensywnym eksportem europejskiej wieprzowiny do Chin, co z koli wiąże się z faktem, iż w tym kraju seria świąt przypada właśnie na koniec stycznia. Jednak analizując dane o pogłowiu świń u nas i ciągłą walką z ASF w Azji można przypuszczać, że niebawem na rynku musi nadejść odbicie. Dlatego zdaniem analityków w lutym wrócą stawki z grudnia czyli cena poubojowa wzrośnie na powrót do 8 zł/kg w kl. E i ponad 6 zł/kg żywca.

Tymczasem po serii obniżek ceny tuczników w Niemczech spadły do 1,82 euro/kg w klasie E (maksymalne stawki w grudniu wynosiły 2,03 euro/kg w kl. E). U nas skupujący obniżyli ceny w okolice 7 zł/kg w kl. E i ok. 5,7 zł/kg żywca. Ceny cennikowe są jeszcze niższe bo w rozliczeniach za żywiec zbliżyły się do 5 zł/kg. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tuczników.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)