Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: na zachodzie stabilnie, u nas niekoniecznie. O co chodzi?

Obrazek

Na rynku tuczników, sytuacja jakiej chyba jeszcze nie było. W Niemczech sytuacja wydaje się stabilna – po zeszłotygodniowej podwyżce do 6 eurocentów/kg w kl. E do poziomu 1,66 euro/kg w tym tygodniu nie zmieniono ceny, choć na rynku widać pewne niedobory surowca. U nas z kolei sytuacja zupełnie inna.

Jan Bromberek28 maja 2020, 11:01
W zeszłym tygodniu ceny wzrosły, bowiem niemiecka giełda VEZG dała ku temu impuls. W zasadzie cenniki podniesiono proporcjonalnie do niemieckiej podwyżki. Jednak w kolejnych dniach skupujący są zmuszeni do kolejnych podwyżek bowiem świń w skupie praktycznie nie ma. Ceny z zeszłego tygodnia na poziomie 4,5 do 5,2 zł/kg żywca można już obecnie włożyć miedzy bajki.

Teraz rolnicy żądają nawet 6 zł/kg żywca i o dziwo, przy dostawach całosamochodowych skupujący przystaje na takie propozycje. W większości przypadków do transakcji dochodzi przy cenach na poziomie 5,5 do 5,7 zł/kg netto. Jest to i tak poziom zdecydowanie wyższy niż kilka dni wcześniej, ale i tak niższy niż ten obowiązujący za Odrą, w zasadzie dopiero dobiliśmy do poziomu tamtejszych cen sprzed zeszłotygodniowej podwyżki.

Skąd takie ruchy cenowe? W kraju nie ma zbyt wiele świń to fakt. Drugim jest to, że do kraju nie płynie już tanie mięso z Danii, Belgii czy Hiszpanii. Tamtejsi dostawcy opróżnili magazyny, a teraz celują w bardziej intratnych odbiorców z Azji. Tutaj dokładnie widać na jak kruchej gałęzi siedzą nasze ubojnie. Co więcej, gdy na rynku pojawi choć odrobina dodatkowego mięsa, krajowi dostawcy idą w odstawkę, a ważniejsze i lepsze są pakowane próżniowo elementy, czy konkretne wyręby z importu. Jednak tak podcinając sobie rzeczoną gałąź bardzo szybko z hukiem można z tego drzewa spaść. jbr


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)