Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: nadal bez zmian

Obrazek

Kolejny tydzień bez zmian na europejskim rynku świń, co nie oznacza, że na naszym rynku krajowym jest spokojnie.

Jan Bromberek27 sierpnia 2020, 14:05
W Niemczech i Danii w zasadzie od kilku tygodni ceny stoją w miejscu, a w takich krajach jak Hiszpania czy Francja ceny rosną. Jednak dla naszych skupujących to nic takiego, bowiem jak sami podkreślają, gdy na rynku nie ma ciśnienia do podwyżek to nie zaszkodzi spróbować stawki te obniżyć. Jest to dość karkołomne podejście, jednak obecnie żadna ubojnia nie zastanawia się nad tym co dalej, najważniejsze jest tu i teraz. A teraz w niepewnych czasach epidemii koronawirusa każdy pretekst jest dobry by taniej kupić i drogo sprzedać, bowiem w sklepach mięsnych od czasu maksymalnych cen żywca wyroby wędliniarskie i mięso nie staniały.

Zdaniem analityków rynku niebawem tucznik może być droższy. A wszystko za sprawą stopniowego uruchamiania na powrót eksportu niemieckiej i holenderskiej wieprzowiny do Chin. Największe ubojnie zza naszej zachodniej granicy już zapełniają magazyny na tę okoliczność. Zatem ostatnie obniżki u naszych krajowych skupujących mogą być spekulacyjnym zbijaniem cen przygotowującym zakłady na wyższe stawki. Oby tak było.

Obecnie bowiem stawki na tuczniki są bardzo kiepskie. Podstawowe cenniki zamykają się w przedziale 4-4,2 zł/kg żywca, a maksymalne w granicach 4,7 -4,9 zł/kg żywca. Stawki poubojowe to z kolei mak. 6-6,1 zł/kg w klasie E, co daje wspomniane wcześniej ceny za żywiec tylko przy najwyższych parametrach poubojowych (mięsność ok. 60 %, wydajność rzeźna powyżej 80%). jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)