Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: niepewna przyszłość hodowców

Obrazek

Oby ostatnie notowanie cen na VEZG było zwiastunem końca spadków cen.

Jan Bromberek16 lipca 2020, 12:25
Zerowa sprzedaż podczas ostatnich trzech notowań na giełdzie ISW i ciągłe obniżki cen na krajowym rynku doprowadziły do tego, że podstawowe stawki za tuczniki spadły do ok. 3,7 zł, a maksymalne sięgają zaledwie poziomu 4,4 zł/kg żywca, i maks. 5,6 zł/kg wagi poubojowej. To nic, że oficjalna cena na VEZG, która do niedawna dla naszych skupujących była wyrocznią, jest o ok. 1 zł/kg wyższa, u nas płaci się głodowe stawki i co więcej niektóre ubojnie liczyły na kolejne obniżki.

Na szczęście wczorajsze notowanie VEZG ostudziło te zapędy. Cena w Niemczech została więc utrzymana na poziomie 1,47 euro/kg w klasie E (ok. 6,5 zł/kg). Mimo wyhamowania spadków rolnicy obawiają się kolejnych korekt. Obecne stawki już nie zapewniają opłacalności, szczególnie jeśli chodzi o cykl otwarty produkcji wieprzowiny. W cyklu zamkniętym straty są mniejsze, ale również obecne ceny nie zapewnią zarobku. Problem mają także producenci prosiąt. Coraz więcej gospodarzy, którzy kupowali prosięta do tuczu rezygnuje z kolejnych wstawień. Wiele tuczarni stoi pustych, a ci którzy dokupowali prosiąt w tzw. cyklu mieszanym, albo ograniczają produkcję albo stawiają na powiększenie stada podstawowego. Ostatnie miesiące bardzo drogich warchlaków (nawet 450 zł/szt. 30 kg netto) i ostatnio spadające na łeb na szyję ceny tucznika (ceny na poziomie 4 -4,4 zł dają przychód z 120 kg tucznika w granicach 530 zł/szt. netto, czyli na pokrycie wszelkich kosztów: pasz, weterynaryjnych, pracy itd. zostaje tylko ok. 80 zł netto)  pokazały po jak kruchym lodzie stąpają, ci którzy postawili na tucz otwarty.

Teraz jednak podstawowym pytaniem jest to kiedy sytuacja się zmieni. Oficjalnie bowiem załamanie cen to efekt wstrzymania ubojów w kilku europejskich ubojniach wskutek dużej liczby zarażeń koronawirusem wśród załóg tych zakładów oraz ograniczenia eksportowe do Chin również wprowadzone w związku z COVID-19. Czy zatem ostatnie utrzymanie ceny na VEZG na niezmienionym poziomie to zwiastun końca kryzysu? Oby tak było. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)