Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: produkcja nadal poniżej kosztów

Obrazek

Koszmar na rynku tuczników nadal trwa. Bardzo niskie ceny skupu nie pokrywają rosnących kosztów produkcji. A co najgorsze, brakuje wyraźnych sygnałów, które mogłyby świadczyć o rychłej poprawie sytuacji.

Jan Bromberek21 stycznia 2021, 13:07
Pierwsze tygodnie nowego roku nie przyniosły na razie radykalnych zmian. Ceny na poziomie 3,2 do 3,8 zł/kg żywca, czy niespełna 4,9 zł/kg w rozliczeniach poubojowych to nadal bardzo mało. Wprawdzie w połowie stycznia skupujący podnieśli cenniki, przeważnie o 10 gr/kg wagi żywej, niestety, w kolejnych dniach brakowało kontynuacji tego trendu. Pośrednicy i ubojnie mówią wprost – brakuje impulsu z Zachodu Europy do podwyżek.

U naszych zachodnich sąsiadów, zgodnie z tym, co podaje VEZG, nadal występuje nadwyżka podaży tuczników, choć ta górka z tygodnia na tydzień się zmniejsza. W drugim tygodniu stycznia, wg danych VEZG, w Niemczech do uboju było o ok. 2% mniej tuczników niż tydzień wcześniej, ale nadal jest to dużo więcej, niż wynosi przeciętna liczba tygodniowych ubojów u naszych zachodnich sąsiadów. Co ciekawe, na naszym rynku o nadmiarze tuczników w zasadzie nie ma mowy. Zakłady wręcz poszukują towaru, niestety, nie są gotowe płacić więcej. Ostatnie delikatne podwyżki mogą świadczyć o tym, że tuczniki za Odrą dla naszych krajowych odbiorców są trudniej dostępne – przecież gdyby bez przeszkód można było tam uzupełnić potrzeby surowcowe, nikomu w kraju nie przyszłoby nawet do głowy, płacić więcej lokalnym dostawcom.

U nas bowiem nikt nie myśli o tym, czy producenci przetrwają kryzys, ubojnie wiedzą, że rolnicy, szczególnie ci, produkujący w cyklu zamkniętym, są pod ścianą i muszą oddać żywiec niemal za darmo. Niestety, coraz więcej gospodarzy rezygnuje już nawet z produkcji w cyklu zamkniętym, co potwierdzają firmy skupujące maciory. Tych w skupach ostatnio towaru jest bardzo dużo, a ich ceny oscylują wokół minimalnego poziomu 2 zł/kg żywca. Oczywiście, ceny zarówno macior, jak i tuczników dotyczą stref bez ograniczeń w sprzedaży związanych z ASF. Na terenach stref czerwonych czy niebieskich te strasznie niskie stawki są jeszcze niższe, osiągają nawet 50 do 70 gr/kg żywca. jbr


Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy