Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: Rosną ceny świń

Obrazek

Tak wysokich cen świń w Niemczech jeszcze nie było… Co to oznacza dla polskich producentów?

Jan Bromberek29 listopada 2019, 20:31
2 euro/kg w kl. E na tzw. dużej giełdzie VEZG i 2,07 euro/kg w licytacjach ISW. Oznacza to, że niemieccy hodowcy za tuczniki poubojowo otrzymują obecnie 8,6 zł/kg w kl. E i przynajmniej 6,7 zł/kg żywca.

U nas w kraju także notujemy podwyżki, jednak dzięki sprytnemu zabiegowi ubojni sprzed kilku tygodni cena żywca po wspomnianych podwyżkach dopiero teraz przekroczyła 6 zł/kg żywca i ok. 8 zł/kg wagi poubojowej. Zatem znowu pogłębiła się różnica między cenami po obu stronach Odry.

Niestety sen z powiek krajowych hodowców spędza szerzący się ASF. Teraz wirus jest już na zachodzie Polski, a strefy ochronne obejmują już gminy z woj. wielkopolskiego. W tym regionie utrzymywane jest ponad 30% krajowego pogłowia. Co więcej, potwierdzono już pierwszy przypadek ASF u dzików w woj. dolnośląskim przy granicy z lubuskim. Inspekcja Weterynaryjna jak na razie ogranicza się do wzmożonych kontroli zasad bioasekuracji w wielkopolskich, lubuskich i dolnośląskich gospodarstwach utrzymujących świnie. Co ciekawe, najbardziej inspektorów interesują dokumenty, mniej to w jakich warunkach utrzymywane są świnie.

Podsumowując ceny tuczników są bardzo dobre, niestety hossę może zburzyć szerzący się ASF, który zagląda już do największego w kraju zagłębia produkcji trzody chlewnej. jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)