Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: są kolejne podwyżki!

Obrazek

Ku uciesze producentów trzody na rynku zagościły kolejne podwyżki cen.

Jan Bromberek20 lutego 2020, 11:48
Wczoraj na dużej giełdzie VEZG podniesiono oficjalną cenę o 5 eurocentów za kg w klasie E. Wprawdzie do grudniowych maksimów jeszcze trochę brakuje, jednak wszystko przed nami. Co ciekawe do maksymalnych cen z giełdy niemieckiej brakuje jeszcze 8 eurocentów/kg w klasie E to jednak na naszym rynku po ostatniej podwyżce wielu skupujących oferuje właśnie stawki, które były maksymalne w połowie grudnia. Przed wczorajszą podwyżką oferowane ceny za większe partie świń oscylowały wokół 6,15 a 6,3 zł/kg żywca. Po podwyżce jest to ok. 15-20 gr/kg więcej. Zatem stawki przy cenie na VEZG na poziomie 1,96 euro/kg w klasie E w kraju sięgają 6,4 zł/kg żywca.

Okazuje się więc, że obawy uczestników rynku o przyszłość europejskich dostaw wieprzowiny do ogarniętych epidemią koronawirusa Chin okazały się niepotrzebne. Te obawy w największym stopniu rozwiały wypowiedzi przedstawicieli władz tego kraju o tym, iż priorytetem jest zapewnienie regularnych dostaw żywności szczególnie na obszary objęte kwarantanną. To w zestawieniu z mniejszą produkcją wieprzowiny w UE daje podstawy do podnoszenia cen. Co więcej na razie nie ma wielkich szans na szybki wzrost tej produkcji we wspólnocie z uwagi na kłopoty z dostępnością prosiąt i materiału hodowlanego. Ponadto zapowiadane jakiś czas temu przez Chińskie władze szybkie odbudowywanie sektora trzodowego w tym kraju, który został zdziesiątkowany przez ASF teraz może okazać się o wiele trudniejsze. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tucznikówPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)