Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: stabilizacja po wzrostach

Obrazek

Po zeszłotygodniowych dość intensywnych wzrostach cen, w tym tygodniu stawki zdają się być niewzruszone. Skupujący wprawdzie nadal mają kłopoty z nabyciem wystarczającej ilości tuczników, jednak stawek już nie podnoszą.

Jan Bromberek28 maja 2021, 10:26
Nie było ku temu wprawdzie impulsu z niemieckiej giełdy VEZG. Za Odrą bowiem wczoraj zdecydowano się na pozostawienie stawki za tuczniki na poziomie sprzed tygodnia – 1,54 euro/kg w klasie E, mimo, że zastanawiano się nad tym, aby cena była w tym tygodniu nawet o 3 eurocenty/kg wyższa.

Niemniej stawka 1,54 euro/kg w klasie E, a u nas nawet 7,5 zł/kg w klasie E i maksymalnie 5,8 zł/kg żywca będzie raczej obowiązywała przez następnych kilka dni. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ceny muszą jeszcze wzrosnąć, bo deficyt tuczników jest widoczny. Tymczasem VEZG w swoim komentarzu pisze, że utrzymanie niezmienionej stawki podyktowane jest wystarczającą podażą świń. Widać więc pojawiający się rozdźwięk między sytuacją na naszym krajowym rynku a tym zza naszej zachodniej granicy.

U nas świń brakuje, jednak ani ubojnie ani pośrednicy nie chcą bardziej zbliżyć się do granicy 6 zł/kg żywca. Nie ułatwiają zapewne tego nowe przypadki i niestety także ogniska ASF w w naszym kraju, w tym w Wielkopolsce. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy