Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: stabilizacja po wzrostach

Obrazek

Po zeszłotygodniowych dość intensywnych wzrostach cen, w tym tygodniu stawki zdają się być niewzruszone. Skupujący wprawdzie nadal mają kłopoty z nabyciem wystarczającej ilości tuczników, jednak stawek już nie podnoszą.

Jan Bromberek28 maja 2021, 10:26
Nie było ku temu wprawdzie impulsu z niemieckiej giełdy VEZG. Za Odrą bowiem wczoraj zdecydowano się na pozostawienie stawki za tuczniki na poziomie sprzed tygodnia – 1,54 euro/kg w klasie E, mimo, że zastanawiano się nad tym, aby cena była w tym tygodniu nawet o 3 eurocenty/kg wyższa.

Niemniej stawka 1,54 euro/kg w klasie E, a u nas nawet 7,5 zł/kg w klasie E i maksymalnie 5,8 zł/kg żywca będzie raczej obowiązywała przez następnych kilka dni. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ceny muszą jeszcze wzrosnąć, bo deficyt tuczników jest widoczny. Tymczasem VEZG w swoim komentarzu pisze, że utrzymanie niezmienionej stawki podyktowane jest wystarczającą podażą świń. Widać więc pojawiający się rozdźwięk między sytuacją na naszym krajowym rynku a tym zza naszej zachodniej granicy.

U nas świń brakuje, jednak ani ubojnie ani pośrednicy nie chcą bardziej zbliżyć się do granicy 6 zł/kg żywca. Nie ułatwiają zapewne tego nowe przypadki i niestety także ogniska ASF w w naszym kraju, w tym w Wielkopolsce. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)