Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: stawki nie pokrywają kosztów produkcji

Obrazek

Niestety na rynku tuczników nie ma przełomu i co gorsza nie widać na niego szans w niedalekiej przyszłości. Stawki są jakby zamrożone na bardzo niskim poziomie, do tego co kilka dni niektóre ubojnie sprawdzają o ile mogłyby jeszcze te ceny obciąć.

Jan Bromberek29 października 2020, 14:29
W zasadzie nie ma już z czego, bo rolnicy, jak sami zresztą podkreślają, jadą na oparach – stawki na poziomie 3,5 do 4,2 zł/kg żywca czy maks. 5,45 zł/kg w klasie E nie są w stanie pokryć kosztów, a dokładać do interesu trzeba mieć z czego. Niestety dobry czas na rynku świń trwał zbyt krótko, aby rezerwy na gorsze czasy były istotne. Zatem sytuacja jest zła, do tego w ostatnich dniach doszły trudności ze zbytem, pośrednicy i ubojnie przeciągają terminy. Ma to związek z dużą ilością zachorowań na koronawirusa, które nie omijają zakładów mięsnych, czy pracowników firm przewozowych.

Poza tym szerzący się ASF i strefy z obostrzeniami w tym zakresie nie ułatwiają zbytu tuczników. Sytuacja zdaje się być patowa. Niestety wieści zza zachodniej granicy nie napawają optymizmem. Tam również ubojnie borykają się z brakami kadrowymi w związku z pandemią , a na dodatek blokada eksportu wieprzowiny do Chin powoduje, że na rynku nawet przy zmniejszonych ubojach widoczna jest większa podaż mięsa. Stąd za Odrą od wielu tygodni utrzymuje się niezmiennie niska cena na poziomie 1,27 euro/kg w klasie E. Przy obecnych notowaniach złotówki względem wspólnej waluty na poziomie 4,6 zł/euro daje to 5,85 zł/kg w klasie E a więc blisko 50 gr/kg więcej niż w naszym kraju nie wspominając o dodatkach do cen, które funkcjonują na rynku niemieckim. Zatem katastrofalna sytuacja na rynku wieprzowiny w Niemczech i tak jest odrobinę lepsza niż u nas. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)