Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: stawki są wręcz głodowe

Obrazek

Zapaść na rynku wieprzowiny tylko się pogłębia. Stawki są już nie tyle niskie, co wręcz głodowe. 

Jan Bromberek14 października 2021, 15:45
Pośrednicy za tuczniki płacą 3,6 do 4 zł/kg żywca, a w najlepszym wypadku jest to 4,2 zł/kg żywca. Stawki w rozliczeniach poubojowych spadły w granice 5,3 zł/kg w klasie E. Takie wartości jeszcze niedawno obowiązywały przy rozliczeniu za wagę żywą. Niestety z rynku nie mamy wiadomości które wróżyłyby rychła poprawę sytuacji.

Na zachodzie Europy mimo znikających z dnia na dzień stad produkcyjnych wszechobecna jest wieprzowina z Hiszpanii, której tamtejsi eksporterzy nie sprzedali do Chin. U nas z kolei nawet mimo lokalnych niedoborów surowca ubojnie nie chcą płacić więcej, tłumacząc to tanim mięsem dostępnym np. w Niemczech i Belgii. Dramat sektora jeszcze bardziej uwidacznia się u producentów prosiąt.

Obecnie producenci już nawet nie negocjują cen, zwyczajnie chcą aby ktoś po prostu kupił od nich warchlaki. Co więcej, na rynku pojawiają się oferty na duńskie prosięta w niższych cenach niż krajowe.

Na dodatek polski komisarz ds. rolnictwa UE niedawno oświadczył, że nie będzie specjalnego wsparcia dla producentów trzody, gdyż najwyraźniej sytuacja nie jest tak tragiczna, bo rolnicy jak na razie nie zareagowali na niskie ceny spadkiem produkcji. Komisarz ma chyba bardzo nieaktualne dane, bowiem praktycznie z całej zachodniej Europy oraz z naszego kraju docierają informacje o masowej likwidacji stad.

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)