Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: świąteczna zagrywka

Obrazek

Niestety, po kilkutygodniowej serii podwyżek na rynku tuczników mamy do czynienia z dosłownym tąpnięciem.

Jan Bromberek19 grudnia 2019, 14:14
Stawki za świnie po wczorajszej dużej giełdzie VEZG spadły w ubojniach o ok. 30 gr/kg wagi poubojowej, a podmioty skupowe skorygowały stawki o ok. 20 gr/kg żywca. Oczywiście spadek ten ubojnie tłumaczą korektą ceny na VEZG o niespodziewane 8 eurocentów/kg w kl. E.

Niespodziewane bowiem spadki były do przewidzenia, ale nie takiego kalibru. Mówiło się o 2 góra 3 eurocentach/kg. Skąd zatem taka skokowa obniżka? Zdaniem analityków ma to związek z zapełnieniem chłodni przed okresem świątecznym i prowadzeniem skupu na bieżąco. Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że nieustające ssanie eksportowe z Azji może w nowym roku wywierać jeszcze większą presję na ceny stąd już teraz asekuracyjnie skupujący obniżają ceny aby później gdy będą zmuszeni je podnosić, startować z niższego pułapu. Mimo to nadal stawki za świnie utrzymują się na wysokim poziomie.

Oficjalna cena w Niemczech po obniżce wynosi 1,95 euro/kg w kl. E. U nas skupujący podstawy cenowe obniżyli wprawdzie do 5,4 zł/kg żywca, jednak stawki maksymalne nadal przekraczają dość istotnie 6 zł/kg żywca. Ceny poubojowe w kraju natomiast wahają się wokół 7,9 zł/kg netto. jbr


Więcej informacji cenowych - aktualne notowania cen skupu świń znajdziesz tutaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)