Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: świnie przestały tanieć!

Obrazek

Ceny tuczników na szczęście przestały spadać. Dwa tygodnie jednak wystarczyły by stawki za wieprzowinę spadły o blisko 10%.

Jan Bromberek27 marca 2020, 12:51
Powodem raczej nie był nadmiar tuczników. Bardziej było to wykorzystanie zamieszania rynkowego związanego z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa w Europie. Szybko jednak okazało się, że na rynku jest na tyle mało towaru, że spadki wyhamowały. Do tego sytuacja epidemiczna w Chinach się poprawia i na nowo tamtejsi nabywcy zamawiają towar u europejskich dostawców. Z drugiej strony jednak epidemia w Europie raczej nie pozwoli na wzrosty cen. Zdaniem rolników najważniejsze jest teraz aby ceny nie spadały.

Obecny poziom 1,89 euro/kg w klasie E na giełdzie VEZG (25.03.2020 roku notowanie bez zmian, we wtorek 24.03.2020 powróciły licytacje na ISW, tam zanotowano wzrost ceny o 2 eurocenty/kg w kl. E) daje naszym producentom od 5,5 do 6,1 zł/kg żywca i blisko 8 zł/kg w klasie E. Zdaniem wielu analityków dalszy rozwój sytuacji na tym rynku zależy od tego jak będzie postępować epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jeśli sprawdzi się coraz częściej powtarzany przez europejskich przywódców scenariusz o wygaszaniu epidemii po świętach wielkanocnych, nie powinno być źle. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tucznikówPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)