Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: sytuacja jest co najmniej dziwna

Obrazek

Na zachodzie Europy rynek świń jest stabilny. Wprawdzie docierają do nas informacje o przestojach w niektórych niemieckich ubojniach na skutek zachorowań na COVID-19 to jednak nie widać tych skutków w notowaniach niemieckich giełd. U nas wręcz odwrotnie.

Jan Bromberek18 czerwca 2020, 11:42
Stabilne ceny za Odrą dla polskich hodowców oznaczają obniżki. Tak było dwa tygodnie temu tak jest i teraz. Wczorajsza duża niemiecka giełda utrzymała zeszłotygodniową cenę na poziomie 1,66 euro/kg w klasie E, niestety krajowe ubojnie postanowiły obniżyć cenniki o przynajmniej 10 groszy/kg żywca i wagi poubojowej. W ten sposób ceny tuczników maksymalnie wynoszą 5,5 zł/kg żywca w przypadku zwierząt pochodzących z dużych ferm, natomiast przy mniejszych partiach, czy nawet pojedynczych sztukach stawki oscylują wokół 5 zł/kg żywca. Pytając o powód obniżek, przedstawiciele ubojni nie są w stanie podać innego argumentu niż ten o braku podwyżek w Niemczech. Jest to przynajmniej dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że tuczniki schodzą na pniu, a lokalnie nawet ich brakuje.

Obecny tydzień jest dodatkowo bardziej skomplikowany w związku z tym, iż wykryto w okolicach Leszna (woj. wielkopolskie) ognisko ASF, stąd tamtejsze ubojnie starają się wykupić jak najwięcej gotowych do sprzedaży tuczników z obszarów, które niebawem znajdą się w strefach z ograniczeniami. Dlatego niektórzy odbiorcy z tamtych rejonów ograniczyli skupy z bardziej odległych miejsc. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)