Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: sytuacja nie pozostawia złudzeń - jest dramat

Obrazek

Stało się to czego obawiali się wszyscy producenci świń. U naszych zachodnich sąsiadów zawitał ASF, a co za tym idzie duża giełda VEZG, po środowej sesji, kiedy to rekomendowała niemieckim zakładom utrzymanie ceny świń rzeźnych na poziomie 1,47 euro/kg w klasie E, ogłosiła znaczącą korektę cen.

Jan Bromberek17 września 2020, 14:44
Niestety, stało się. ASF zawitał do naszych zachodnich sąsiadów – dzika z wirusem afrykańskiego pomoru świń znaleziono w Brandenburgii, a dodatnie wyniki potwierdzono w pierwszej połowie września br. I wtedy się zaczęło – wyjątkowo w piątek, 11 września, tzw. duża giełda VEZG, po środowej sesji, kiedy to rekomendowała niemieckim zakładom utrzymanie ceny świń rzeźnych na poziomie 1,47 euro/kg w klasie E, ogłosiła korektę cen o 20 eurocentów/kg. Było to o tyle wyjątkowe, że zdarzyło się pierwszy raz w historii. Oczywiście, było to możliwe, bowiem chodziło o obniżkę, która wywołała lawinę zdarzeń w Polsce. Trudno przypuszczać, że decydenci z VEZG nie zdawali sobie z tego sprawy. Wspomniana lawina zdarzeń to obniżki cen krajowego tucznika oraz kłopoty ze zbytem.

Polscy producenci często na próżno próbowali kontaktować się z ubojniami, te nagle przestały odbierać telefony, a przecież jeszcze kilka dni wcześniej na potęgę szukały towaru. Nagle ubojnie odwróciły się od tuczników z Polski. Dlaczego? Ano dlatego, że wiele z nich wysłało własne ciężarówki po promocyjnie wyprzedawane w Niemczech mięso i tuczniki.

Pokłosiem tego jest nagły zjazd cenowy na krajowym rynku. Ceny, i tak już niskie, poszybowały w dół o przynajmniej 50 gr/kg żywca i do nawet 90 gr/kg wagi poubojowej. Jeszcze przed znalezieniem w Niemczech chorego dzika na krajowym rynku można było wynegocjować maksymalnie do 5 zł/kg żywca i do 6,3 zł/kg wagi poubojowej, po kilku dniach ceny spadły lokalnie do 3,5 zł/kg żywca, a maksymalne do 4,2 zł/kg. W rozliczeniach poubojowych stawki zatrzymały się maks. na 5,5 zł/kg w klasie E. Co gorsza, przy tak niskich cenach, co rusz ubojnie rezygnowały z zakupu krajowych tuczników. Nieoficjalnie przedstawiciele tych zakładów mówili, że wprawdzie mięso z Niemiec nie jest tańsze od krajowego (tak samo tuczniki), jednak jest dostępne od ręki, a przy okazji można polskim producentom pokazać miejsce w szeregu, a to miejsce to już chyba nawet nie jest ławka rezerwowych. Sytuacja woła o pomstę do nieba. Ileż to razy słyszeliśmy, że ubojnie boją się kupować tuczniki z obszarów, gdzie występuje ASF, a bo to ryzyko zawleczenia choroby, a to wyższe koszty itd. Dziwne, że jeśli ten sam wirus pojawi się u któregoś z naszych sąsiadów, ubojnie nie mają już tych obaw, tylko ustawiają się w kolejce na wyprzedaże. Co więcej, nasze władze, czy to te w Warszawie, czy te weterynaryjne, mówią, że nic na to poradzić nie mogą. Na to nie, ale szukanie drobnych uchybień w bioasekuracji u krajowych producentów, którzy nieszczęśliwie są w strefach z obostrzeniami lub mają u siebie ognisko ASF zdaje się ulubionym zajęciem wspomnianej inspekcji.

Jak długo potrwa ta patowa sytuacja, trudno powiedzieć. Na razie Chiny nie chcą niemieckiego mięsa. Jednak zdaniem ekspertów, niedługo zmienią zdanie i zgodzą się na regionalizację, czyli wyłączenie z eksportu obszarów z obostrzeniami. Deficyt wieprzowiny na tym rynku jest ogromny, o czym świadczą ceny świń w Chinach, które przekraczają w przeliczeniu na naszą walutę 22 zł/kg żywca. Do tego załamanie na rynku niemieckim w najbliższej przyszłości spowoduje spadek produkcji niemieckiej wieprzowiny, co zapewne będzie wsparciem dla cen. Oby kryzys nie trwał zbyt długo, bowiem oddech, który złapali nasi rolnicy po kryzysie sprzed półtora roku, na długo nie wystarczy. jbr
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)