Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: wreszcie coś drgnęło z cenami świń

Obrazek

Choć to kropla w morzu potrzeb ważne, że ceny tuczników zaczęły rosnąć. 

Jan Bromberek16 grudnia 2021, 15:11
W połowie grudnia skupujący podobnie jak w poprzednich tygodniach poszukiwali surowca, teraz jednak inaczej niż wcześniej – byli w stanie oferować więcej za świnie. Ceny żywca z poniżej 4 zł/kg wzrosły przeciętnie do 4,4 zł/kg netto. Maksymalne stawki za tuczniki zaczynają ocierać się o 5 zł/kg żywca netto, a w rozliczeniach poubojowych stawki maksymalne przekraczają 6 zł/kg netto. Niestety, na te maksymalne ceny mogą liczyć w zasadzie tylko dostawcy tuczników tzw. fermowych. Przy mniejszych partiach świń, sprzedawanych indywidualnie, królują stawki zbliżone do wspomnianego wcześniej średniego poziomu. 
Na wyższe ceny mogą liczyć także rolnicy sprzedający żywiec wspólnie w ramach grup producentów rolnych. Tam stawki także oscylują wokół 5 zł. Podwyżki te na razie nie czynią produkcji wieprzowiny opłacalną. Gospodarze jednak liczą, że pierwsza od wielu tygodni podwyżka w Niemczech (z 1,20 euro/kg w kl. E do 1,23 euro/kg), będzie impulsem do kolejnych wzrostów. 
Analitycy studzą jednak optymizm, tłumacząc, że wzrost ten jest najprawdopodobniej związany ze wzrostem popytu na mięso w okresie przedświątecznym. Ponadto największe niemieckie ubojnie dość sceptycznie odniosły się do rekomendacji VEZG dotyczących wzrostu cen. Praktycznie w cennikach tych firm po wspomnianej podwyżce nic się nie zmieniło. Oby była to tylko zasłona dymna i ceny faktycznie w kolejnych tygodniach wzrastały. 
Analizując dane o pogłowiu świń w naszym kraju (zmierza do poniżej 10 mln szt.) jak i na zachód od naszej granicy, można sądzić, że niebawem na rynku będzie deficyt tuczników. Do tego docierają do nas sygnały o możliwych większych zamówieniach wieprzowiny z Chin, co również może zwiastować kolejne podwyżki.Zobacz aktualne stawki za tuczniki!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)