Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: wreszcie doczekaliśmy podwyżek!

Obrazek

Wreszcie rolnicy, producenci wieprzowiny się doczekali. Ceny tuczników poszły w górę. W ostatnich dniach skupujący, którzy mieli problemy z nabyciem wystarczającej ilości tuczników stopniowo podnosili stawki za żywiec.

Jan Bromberek25 lutego 2021, 14:07
Dodatkowo w ostatnią środę impuls do kolejnych podwyżek dała niemiecka giełda VEZG, gdzie tuczniki podrożały o 9 eurocentów. Nasze ubojnie i pośrednicy przenieśli to na nasz grunt podnosząc stawki o przynajmniej 40 gr/kg żywca. W ten sposób maksymalne stawki za tuczniki sięgają 5 zł/kg żywca i 6,5 zł/kg wagi poubojowej. O podwyżkach na rynku mówiło się już od kilku tygodni – że są możliwe, jednak ich poziom będzie ograniczany rozprzestrzeniającym się wirusem ASF w Europie oraz pandemią koronawirusa.

Faktyczna skala podwyżek jest większa niż się spodziewano. Nagle bowiem okazało się, że na rynku brakuje tuczników. Gdy u naszych zachodnich sąsiadów rozładowano zatory w ubojniach po zakłóceniach związanych z epidemią koronawirusa okazało się, że i u nas brakuje tuczników. Widać więc jak na dłoni po jaki surowiec sięgały krajowe ubojnie w okresie największego kryzysu cenowego – oczywiście po ten przeceniany zza Odry. Ostatnie wzrosty wprawdzie cieszą rolników. Jednak dla uzyskania opłacalności tuczu potrzebne są kolejne podwyżki. Obecnie bowiem bardzo wysokie koszty pasz w dużym stopniu konsumują ostatnie podwyżki. jbr


Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)