Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Sprytne patenty naszych Czytelników

14.03.2017

Drukuj

Sprytne patenty naszych Czytelników

Artykuł dostępny

Separacja najsilniejszych
Podczas oprosienia pierwsze na świat przychodzą najsilniejsze noworodki. Siłą rzeczy jako pierwsze dostają się do listwy mlecznej, by pobrać siarę. Zazwyczaj wybierają najlepsze sutki i już przy nich zostają. Prosięta, rodzące się jako ostatnie nie mają więc zbyt dużego wyboru – zazwyczaj mają pozostawione miejsce w tylnej części wymienia lub dolnym rzędzie sutków, przykrytym przez rodzeństwo.

r e k l a m aSłabsze sztuki mają więc trudniejszy dostęp dla niezbędnej dla nich siary. By wyrównać szanse osesków można oddzielić pierwsze i największe prosięta, które pobrały wystarczającą ilość pierwszego mleka (200–250 ml) od reszty miotu. Metalowa skrzynka bez dna wystarcza. Postawiona w gnieździe dla prosiąt zapewni im optymalne warunki. Jest łatwa do mycia, można też ją złożyć na płasko.


Wieszak na kalosze
Dla zachowania większej higieny kalosze przeznaczone do użytku w chlewni po umyciu warto osuszyć. Ułatwia to specjalny wieszak, dzięki któremu można powiesić obuwie podeszwą do góry. Widać wówczas, czy podeszwy są dokładnie umyte – podczas zakupu kalosze warto wybrać model z jak najmniej tłoczonymi podeszwami, w których gromadzi się minimalna ilość zanieczyszczeń.

Wieszak na kalosze można zmontować samodzielnie: wystarczy metalowa listwa zainstalowana do ściany i dospawane lub dokręcone do niej elementy podtrzymujące buty.

 

Jeśli i Państwo zastosowali w chlewni sprytny patent ułatwiający pracę – podzielcie się swoimi pomysłami z czytelnikami "top agrar Polska". Najciekawsze pomysły opublikujemy na naszych łamach, a ich właścicieli nagrodzimy kwotą 100 zł. Prosimy o przesłanie zdjęć dużej rozdzielczości i opisów zastosowanego rozwiązania. Nasz e-mail: p.janusz@topagrar.com.pl z dopiskiem "sprytny patent".

 pj-t, ag


 

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii