Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Stop ubojni pod Wągrowcem?

Obrazek

Od początku roku trwają rozmowy na temat budowy i lokalizacji największego i najnowocześniejszego zakładu mięsnego w Polsce. Inwestor – Animex – rozważa 3 lokalizacje: okolice Wągrowca, Rawicza, względnie Sierakowa. 

Anna Kurek17 marca 2017, 06:00

W podwągrowiecki Łęgowie w woj. wielkopolskim na 40 ha ma powstać największy i najnowocześniejszy zakład przetwórstwa mięsa wieprzowego w Polsce. Inwestor – Animex – będzie miał tam zatrudniać nawet 3 tys. osób. Jak wynika z nieoficjalnych danych już za 2–3 lata ma być tam ubijanych nawet 15–20 tys. tuczników na dobę

Jednak inwestycja napotyka na sprzeciw. Okoliczni mieszkańcy i rolnicy nie chcą mega zakładu w swoim sąsiedztwie. W liście otwartym Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy – "podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród". Tym cytatem Wielkopolanina, Hipolita Cegielskiego, rolnicy z pow. wągrowieckiego chcą zablokować budowę molocha. Obawiają się ekspansji obcego kapitału w produkcji żywca wieprzowego na ich terenie. Przestrzegają przed rozwijającym się m.in. za sprawą Animex'u tuczem nakładczym, który ich zdaniem, wyzyskuje nie tylko polskich rolników, ale również ziemię.

Animex jest jednym z liderów w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego w Polsce. Od 1999 r przynależy do światowego giganta Smithfield Foods Incorporated.  Jest właścicelem m.in. takich marek jak: Morliny, Krakus czy Berlinki. Trzoda chlewna pozyskiwana jest głównie z siostrzanej firmy – Agri Plus – jednego z największych producentów świń w kraju.

Będziemy monitorować i informować o rozwoju tej sytuacji również  na naszych łamach w "top agrar Polska". aku

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)