Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Stop ubojni pod Wągrowcem?

17.03.2017

Drukuj

Stop ubojni pod Wągrowcem?

Artykuł dostępny

W podwągrowiecki Łęgowie w woj. wielkopolskim na 40 ha ma powstać największy i najnowocześniejszy zakład przetwórstwa mięsa wieprzowego w Polsce. Inwestor – Animex – będzie miał tam zatrudniać nawet 3 tys. osób. Jak wynika z nieoficjalnych danych już za 2–3 lata ma być tam ubijanych nawet 15–20 tys. tuczników na dobę

r e k l a m aJednak inwestycja napotyka na sprzeciw. Okoliczni mieszkańcy i rolnicy nie chcą mega zakładu w swoim sąsiedztwie. W liście otwartym Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wągrowcu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi czytamy – "podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród". Tym cytatem Wielkopolanina, Hipolita Cegielskiego, rolnicy z pow. wągrowieckiego chcą zablokować budowę molocha. Obawiają się ekspansji obcego kapitału w produkcji żywca wieprzowego na ich terenie. Przestrzegają przed rozwijającym się m.in. za sprawą Animex'u tuczem nakładczym, który ich zdaniem, wyzyskuje nie tylko polskich rolników, ale również ziemię.

Animex jest jednym z liderów w produkcji mięsa wieprzowego i drobiowego w Polsce. Od 1999 r przynależy do światowego giganta Smithfield Foods Incorporated.  Jest właścicelem m.in. takich marek jak: Morliny, Krakus czy Berlinki. Trzoda chlewna pozyskiwana jest głównie z siostrzanej firmy – Agri Plus – jednego z największych producentów świń w kraju.

Będziemy monitorować i informować o rozwoju tej sytuacji również  na naszych łamach w "top agrar Polska". aku

 

     

 

 

 

 

 

 

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii