Reklama zniknie za 11 sekund

Tlenek cynku zakazany!

Obrazek

Komisja Europejska zagłosowała za wycofaniem tlenku cynku z produkcji świń. Sprawdź, kiedy zakaz wejdzie w życie i jakie są alternatywy.

Paulina Janusz-Twardowska23 lipca 2017, 06:00
Komisja Europejska przychyliła się do wcześniejszych zaleceń  Komisji ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych i zagłosowała za wycofaniem tlenku cynku jako instrumentu weterynaryjnego. Zakaz stosowania wysokich stężeń tego preparatu zacznie obowiązywać producentów świń w całej Wspólnocie za pięć lat.

Obecnie w większości krajów członkowskich ZnO jest zarejestrowany jako produkt medyczny, stosowany w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu i przepisywany na receptę przez lekarzy weterynarii. Środek ten zapewnia młodym świniom ochronę przed biegunką i wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego zwierząt. Stosowanie ZnO znacznie ogranicza konieczność użycia antybiotyków u prosiąt, co jest istotne ze względu na lekooporność bakterii, która staje się coraz większym problemem w terapii ludzkiej.

Zgodnie z art. 1 Decyzji, państwo członkowskie może odroczyć wycofanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych, jeżeli uzna, że natychmiastowe ich wycofanie może mieć niekorzystny wpływ np. na sektor trzody chlewnej ze względu na brak dostępności środków alternatywnych. Okres odroczenia nie może przekroczyć pięciu lat od daty przyjęcia tej decyzji. Liczymy, że nasze władze skorzystają z możliwości odroczenia – póki co nie ma wielu alternatyw do stosowania ZnO w paszy dla odsadzonych świń.
pj-t


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)