Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Trudna sytuacja producentów trzody chlewnej. Ceny tuczników w skupach spadają

Obrazek

Pomimo mniejszej podaży i rosnących kosztów produkcji, ceny skupu trzody chlewnej nie podążają za tymi trendami. Aktualnie średnia cena skupu tucznika wynosi ok. 7,2 zł/kg żywca. 

Dominika Mulak6 października 2022, 15:46
Aktualnie ceny tuczników w skupach wahają się między 6,90 a 7,50 za kilogram żywca. Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR) są trzy powody, dla których ceny tuczników w skupach zamiast rosnąć spadają.

– Po pierwsze silna presja cenowa ze strony sieci detalicznych, które używają wieprzowiny w niskich cenach jako produktu mającego przyciągnąć konsumentów do danej sieci. Po drugie, duża i rosnąca skala tuczu nakładczego, w ramach którego obowiązują inne zasady kosztowe i marżowe – napisał WIR w swojej comiesięcznej analizie rynku rolnego. Jak podaje Izba, w Wielkopolsce, według różnych szacunków w ramach tuczu nakładczego znajduje się już 50% gospodarstw rolnych. Dodatkowo są to gospodarstwa większe, o skali produkcji powyżej 500 sztuk tuczników rocznie, czyli wyprodukowane w tym systemie mięso może stanowić nawet 70% podaży.

Jako trzeci czynnik, który sprzyja niskim cenom świń, Wielkopolska Izba Rolnicza wskazuje ujemny bilans handlowy. Polska importuje bowiem więcej wieprzowiny aniżeli jej eksportuje.

– Na nasz rynek trafiają nadwyżki z rynku europejskiego, które nie wyjechały w eksporcie do Chin. Mniejsze zakłady przetwórcze i masarnie, w ten sposób zaopatrują się w elementy wieprzowe do dalszego przetwórstwa. W najgorszej sytuacji są rolnicy produkujący trzodę w cyklu otwartym, którzy dodatkowo ponoszą wysokie ceny zakupu warchlaków z Dani – podaje WIR i jak wskazuje, nieco lepiej wygląda sytuacja rolników produkujących świnie w cyklu zamkniętym, ponieważ otrzymują dopłatę do prosięcia w wysokości 80 złotych za sztukę.

Oprac. na podstawie www.wir.org.pl
Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)