Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Tysiące polskich hodowców świń rezygnuje z produkcji

Obrazek

Według analiz jednego z największych przetwórców mięsa w Polsce, w pierwszym kwartale 2021 r. pogłowie trzody chlewnej w kraju zmniejszyło się o prawie 20%. Kryzys szczególnie dotknął małe i prywatne gospodarstwa rolne.

Dominika Mulak5 maja 2021, 18:26

Z powodu kilku kryzysów jednocześnie w polskim sektorze hodowli trzody chlewnej doszło do niespotykanej wcześniej zmiany strukturalnej. Według analizy Grupy Gobarto, jednego z największych przetwórców mięsa w kraju, tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku z produkcji zrezygnowało ok. 23 tys. hodowców trzody chlewnej, co odpowiada ok. 20 proc. wszystkich stad świń w Polsce.


Głównie drobni rolnicy rezygnują

Jak zauważają eksperci, z produkcji świń zrezygnowali głównie drobni i prywatni rolnicy posiadający do pięciu sztuk zwierząt. Niemniej jednak z ostatnich analiz rynku wynika, że polskie stado trzody chlewnej znacząco się zmniejszyło i w kwietniu wynosiło około 10,2 mln sztuk.

Jeżeli te dane się potwierdzą, oznaczałoby to spadek o blisko 10% w stosunku do poziomu z końca 2020 r. i tylko o połowę mniejszy niż w połowie lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to polska hodowla trzody chlewnej osiągnęła szczytowy poziom pod względem liczebności zwierząt.


ASF i koronawirus – zabójczy duet

Według Gobarto, odejście tak wielu producentów trzody chlewnej jest wynikiem afrykańskiego pomoru świń, który wciąż szerzy się w kraju, ale przede wszystkim niskiej opłacalności produkcja trzody chlewnej w ubiegłym roku na skutek pandemii koronawirusa. Zdaniem ekspertów, ostatni wzrost cen tuczników nie spowodował zmiany tej tendencji.

Analitycy rynkowi spodziewają się, że nastroje wśród hodowców trzody chlewnej pozostaną na razie kiepskie z powodu utrzymujących się wysokich kosztów paszy i niepewnych perspektyw rynkowych, a w nadchodzących miesiącach więcej producentów prawdopodobnie zrezygnuje z hodowli.

Źródło: AgEPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)