Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Od lutego ubijesz świnie w rolniczej rzeźni

Obrazek

Już niebawem będzie można legalnie ubijać świnie i sprzedawać pozyskane mięso w ramach tzw. rzeźni rolniczych. Minister podpisał rozporządzenie.

Paulina Janusz-Twardowska21 stycznia 2020, 16:33

Już 18 lutego w życie wejdzie rozporządzenie MRiRW zezwalające na zakładanie małych ubojni przy gospodarstwach rolnych.

Ile świń i w jakiej wadze można będzie ubić dziennie w gospodarstwie?

Będzie można w nich ubijać do 6 świń powyżej 15 kg i do 10 szt. poniżej 15 kg. Jest możliwość przekroczenia limitów dziennych, jeśli rocznie ubojowi zostanie poddanych mniej niż 2190 świń powyżej 15 kg lub 3650 szt. poniżej tej masy. W rolniczych rzeźniach będzie można ubijać zwierzęta z własnego gospodarstwa oraz chlewni zlokalizowanych w tym samym i sąsiednich powiatach.

Jakie są wymogi higieniczne dla małych rzeźni w gospodarstwach?

Wymogi higieniczne dla tych zakładów są złagodzone w porównaniu z wymaganiami postawionymi przed dużymi ubojniami. Właściciele rolniczych rzeźni będą musieli m.in.

  • zapewnić toaletę podłączoną do sprawnej kanalizacji, która jednak nie będzie łączyć się bezpośrednio z pomieszczeniem, w którym będzie dokonywany ubój;
  • zorganizować osobne pomieszczenie, w którym będzie zmieniana odzież;
  • przechowywać osobno od miejsca uboju środki czyszczące i dezynfekcyjne;
  • zorganizować izolatkę, jeśli będą ubijać zwierzęta spoza własnego gospodarstwa;
  • zapewnić system odkażania używanych narzędzi;
  • przygotować umywalkę z ciepłą wodą;
  • zakupić przynajmniej jedną chłodnię zamykaną na klucz;
  • zabezpieczyć zamknięty pojemnik na treść przewodu pokarmowego ubijanych zwierząt;
  • wyznaczyć obszar poza rzeźnią do przechowywania obornika.

W rolniczej rzeźni nakazany jest ubój zwierząt bezpośrednio po ich doprowadzeniu lub przetransportowaniu. W przypadku uboju świni podejrzanej o chorobę zakaźną, przed kolejnym ubojem należy wyczyścić i odkazić pomieszczenie zgodnie z procedurą ustaloną przez inspekcję powiatową.

Jakie pomieszczenia powinny się znaleźć w małej ubojni w gospodarstwie?

Rzeźnia rolnicza może składać się z jednego pomieszczenia, w którym można będzie ogłuszać i wykrwawiać, sparzać, odszczeciniać, wytrzewiać i obrabiać narządy wewnętrzne i flaki oraz rozbierać tusze na elementy, pod warunkiem że czynności te będą odbywać się po zakończeniu uboju w wysprzątanym i zdezynfekowanym pomieszczeniu. Rozporządzenie dopuszcza przechowywanie mięsa pakowanego lub niepakowanego w osobnym pomieszczeniu lub w miejscu uboju, ale w zamkniętej chłodni.

W rolniczych rzeźniach nie będzie można natomiast przerabiać pozyskanego mięsa. Przetwórstwo ma się odbywać w ramach innych form działalności np. rolniczego handlu detalicznego.

Paulina Janusz-TwardowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)