Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

UOKIK nie może nic zrobić, a branży mięsnej grozi bankructwo

Obrazek

Zaniżanie cen mięsa w sklepach jest znane Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale nie może nic z tym zrobić, ponieważ takie „promocje” są legalne. Branża mięsna apeluje do rządu o pomoc. Inaczej grozi nam fala bankructw.

wk17 marca 2023, 12:20
We wtorek w ministerstwie rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy z Wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem oraz Tomaszem Chróstnym prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tematem rozmowy były wyzwania, które stoją przed branżą mięsną, przedstawione w apelu przesłanym przez SRW RP oraz organizacje rolnicze do Premiera Mateusza Morawieckiego z dramatycznym apelem o wsparcie sektora mięsa wieprzowego.

Dumping niszczy sektor mięsa

W apelu podano przykład jednego ze sklepów wielkopowierzchniowych, w którym oferowany był schab w cenie 11,86, podczas gdy zakłady mięsne w hurcie mogły zakupić ten sam element za 19 złotych.

Zobacz również: WYWIAD z rolniczką, producentką świń: Rządzący nie słuchają rolników!


- Nie możemy się oprzeć przekonaniu, że tanie mięso - oferowane klientom sieci handlowych - jest wielu osobom na rękę. Jednak w dalszej perspektywie doprowadza do rujnowania całej polskiej branży mięsnej. Sprzedaż po zaniżonych cenach, prowadzona przez sklepy wielkopowierzchniowe, z jednej strony doprowadza zakłady do bankructw, a z drugiej daje niechlubny przykład innym podmiotom współpracującym z sieciami, że jednak możliwe jest oferowanie produktów na marży bliskiej zeru. Brak reakcji władz państwowych na obecny proceder jest irracjonalny – czytamy w apelu.

UOKiK: to nie dumping to promocja

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podczas spotkania zaznaczył, że zna przedstawiany przez SRW RP problem i przyjrzy mu się. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy pozwalają na stosowanie tego typu „promocji".

„Jesteśmy rolnikami a nie instalacjami przemysłowymi” – organizacje rolnicze apelują do ministra Kowalczyka


Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że ceny oferowane przez sklepy wielkopowierzchniowe wyraźnie odbiegają od realiów. Dodał również, że popiera tworzenie regionalnych półek sklepowych w supermarketach i jest otwarty na inicjatywę naszej organizacji.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy poruszyli także temat wysokich cen gazu oraz Funduszu Ochrony Rolnictwa. Wicepremier H. Kowalczyk zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie cena gazu wróci do akceptowalnych przez wszystkich norm i nie trzeba będzie tworzyć tzw. tarczy. Uczestnicy wstępnie umówili się na kolejne spotkanie po wpłynięciu do resortu propozycji zmian, o których dyskutowano.

Zobacz także: Jakie dofinansowania do świń? Wsparcie dla producentów trzody chlewnej w KPS

wk
fot. envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)