Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Vion zamyka ubojnię. Koronawirus hula wśród pracowników

Obrazek

Tylko w tym tygodniu pandemia koronawirusa zamknęła dwa duże zakłady mięsne w Niemczech i Holandii. Co będzie dalej?

Paulina Janusz-Twardowska23 maja 2020, 20:52
Wczoraj informowaliśmy o zamknięciu zakładu rozbioru macior WestCrown w północnej części Niemiec z powodu ogniska koronawirusa wśród pracowników. Z kolei od dziś 600 pracowników holenderskiego koncernu mięsnego Vion zamknięto w domowej kwarantannie na 2 tygodnie. Tę wiadomość ogłosiły władze prowincji Gelderland na wschodzie Holandii niedaleko granicy z Niemcami.

Zakażenia koronawirusem stwierdzono u 45 pracowników w rzeźni w Groenloo. W piątek miało zostać przetestowanych kolejnych 250 pracowników. Jak informują holenderskie służby sanitarne, kilkudziesięciu pracowników zostało wcześniej zainfekowanych w innych oddziałach Vion Group w Niemczech.

Prezes Ronald Lotgerink twierdził, że firma przestrzega wszystkich przepisów bezpieczeństwa.
  – Jest to dla nas nowa sytuacja, spowodowana rozprzestrzenianiem się wirusa w regionie przygranicznym – mówi. Koncern Vion posiada ubojnie w Niemczech i Holandii, zatrudniając łącznie 12 000 pracowników. Wartość sprzedaży przedsiębiorstwa to 5,1 miliarda euro rocznie.

To nie pierwszy przypadek COVID-19 w holenderski zakładach mięsnych. Wcześniej u 28 pracowników ubojni  Vion w Scherpenzeel wykryto koronawirusa i skierowano ich na kwarantannę.

Holenderskie stowarzyszenie związków zawodowych FNV wskazuje, że rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród pracowników rzeźni jest spowodowane ich warunkami mieszkaniowymi. W szczególności pracownicy ze wschodu są kwaterowani przez agencje pracy w tzw. hotelach robotniczych w wieloosobowych pokojach, ze wspólnymi łazienkami, kuchniami i jadalniami.
Koronawirus rozprzestrzenia się również wśród pracowników francuskich ubojni, gdzie wykryto już ponad 100 zakażeń w dwóch zakładach. Jeden zakład zlokalizowany jest w departamencie Côtes d'Armor w Bretanii, drugi zaś w departamencie Loiret w centralnej częście regionu Dolina Loary, kilkaset kilometrów na wschód.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)