StoryEditor

W Karpaczu o podkręcaniu wyników w produkcji świń

Jak zwiększyć wydajność w produkcji trzody chlewnej dyskutują dzisiaj w Karpaczu właściciele i zarządzający największymi fermami świń w Polsce. 
07.12.2018., 11:12h

 

Wieprzowina wciąż pozostaje mięsem nr 1. na świecie. Jej produkcja z roku na rok jest coraz większa, a spożycie cały czas przewyższa mięso drobiowe. Obecnie światowa konsumpcja wieprzowiny stanowi 40%, drobiu 32%, a wołowiny prawie 22%.

 

– Światowa produkcja świń wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat o 3,2%. Największymi producentami wciąż pozostają Chiny. Europejska produkcja stanowi ok. 23% światowego wolumenu – mówił Chris Rigby (UK, Primary Diets). 

 

Trudna sytuacja na rynku jest spowodowana zdaniem ekspertów m.in. wystąpieniem ASF w Belgii. Kraj ten po utraceniu możliwości eksportu na rynki trzecie musi ulokować swoją produkcję w Europie. Dlatego tak niebezpieczne byłoby dla nas pojawienie się wirusa ASF w Niemczech, czy w Danii. Oznaczałoby to, że tamtejsza wieprzowina zalałaby Europę powodują ogromne zachwiania na rynku. 

 

– Na naszym podwórku musimy zadbać o to, aby z populacji dzikich zwierząt nie wprowadzić wirusa ASF do chlewni. To oznacza, że musimy przestrzegać podstawowych zasad bioasekuracji – mówił prof. Zygmunt Pejask, którego zdaniem ASF nie jest chorobą szybko szerzącą się i wcale nie jest łatwo wprowadzić ją do stada. 

Dlatego w dużej mierze to od właścicieli stad zależy bezpieczeństwo chlewni. CO ciekawe, pomimo pojawienia się ASF w Polsce poziom produkcji cały czas rośnie. W zeszłym roku ubito w Polsce 22 mln świń, a rok 2018 może się zakończyć z ubojami na poziomie 23 mln szt. Wzrasta również pogłowie. Na dzień dzisiejszy mamy 11,7 mln świń i ok. 900 tys. loch.

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:40