Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

W Sejmie o dramatycznej sytuacji na rynku trzody chlewnej

15.11.2018

Drukuj

W Sejmie o dramatycznej sytuacji na rynku trzody chlewnej

Artykuł dostępny

Wśród nich znajduje się m. in. duża grupa wielkopolskich hodowców trzody chlewnej, którzy przyjechali do Warszawy by zabrać głos w sprawie ciężkiej sytuacji prowadzonych przez siebie gospodarstw. W rozmowie z naszą redakcją zapewniają, że nie opuszczą gmachu Sejmu, póki nie przedstawią posłom wszystkich problemów, z którymi muszą się borykać każdego dnia. Jak mówią, do hodowli świń już dawno nie mają z czego dokładać. Ceny rynkowe są katastrofalnie niskie i nie pokrywają kosztów produkcji. Do tego jeszcze obowiązki bioasekuracyjne i widmo pojawienia się wirusa ASF także w zachodniej części Polski. Wielkopolska jest regionem, gdzie jest bardzo duża koncentracja produkcji trzody i lęk przed pojawieniem się wirusa jest bardzo duży.

r e k l a m aOprócz rolników na posiedzeniu komisji będą także przedstawiciele rolniczych organizacji branżowych.

O tym co dzieje się na tym posiedzeniu będziemy informować na bieżąco. Link do transmisji na żywo TUTAJ.

Polecany artykuł

Łowiecki Fundusz Odszkodowawczy do likwidacjiPlan posiedzenia Komisji:

Rozpatrzenie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat rozwoju sektora wieprzowiny w świetle Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Prezentacja opinii na temat „Rozwoju sektora trzody chlewnej w Polsce – stan obecny oraz konieczne działania”:
  1. Kierunki rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce i na świecie, wyzwania dla polskiego sektora trzody, pozycja Polski na rynku unijnym i światowym – przedstawia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB.
  2. Analiza opłacalności produkcji trzody chlewnej w zależności od systemu (zamknięty, otwarty, nakładczy) i skali chowu – przedstawia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB.
  3. Kierunki doskonalenia i rola linii 990 w krajowym programie produkcji wieprzowiny – przedstawia dr inż. Marian Kamyczek, Instytut Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice.
  4. Możliwości rozwoju sektora wieprzowiny w Polsce w oparciu o polską hodowlę – przedstawia Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.
  5. Produkcja wieprzowiny wysokiej jakości (systemy jakości; znakowanie; promocja; oczekiwania konsumentów) – przedstawia Związek Polskie Mięso Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
  6. Strategia żywienia macior – przedstawia prof. Maciej Gajęcki.
  7. Ograniczenia w handlu wieprzowiną po ewentualnym rozprzestrzenianiu się wirusa ASF na teren Niemiec oraz potencjalne skutki dla branży produkcji wieprzowiny w Polsce i Europie – przedstawia Aleksander Dargiewicz, Dyrektor Zarządzający Krajowym Związkiem Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej.
  8. Wsparcie sektora wieprzowiny w Polsce (PROW 2014-2020, w tym wsparcie hodowli rodzimych ras świń; postęp biologiczny) – przedstawia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  9. Rozwój sprzedaży wieprzowiny w ramach krótkich łańcuchów dostaw - zmiany przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności oraz prawa podatkowego – przedstawia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fot. Bujoczek

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

Galeria zdjęć

Prof. Andrzej Kowalski z IERiGZ mówił o rozwoju sektora trzody chlewnej w Polsce.
Prezydium Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk mówi o rozwoju sektora wieprzowiny w świetle Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Sala Kolumnowa Sejmu jest wypełniona paralmentarzystami, rolnikami i pzredstawicielami związków branżowych.
Do Sejmu przyjechali m. in. rolnicy z Wielkopolski.
Sala Kolumnowa Sejmu jest wypełniona paralmentarzystami, rolnikami i pzredstawicielami związków branżowych.
Sala Kolumnowa Sejmu jest wypełniona paralmentarzystami, rolnikami i pzredstawicielami związków branżowych.
O kosztach produkcji na podstawie analiz FADN informuje pani prof. Aldona Skarżyńska z z-du Rachunkowości Pracownia Agrokosztów IERiGŻ
Grzegorz Majchrzak z Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.
Marek Walczak, hodowca trzody chlewnej przedstawił zarzuty w zakresie skuteczności pracy inspekcji weterynaryjnej w terenie.

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii