Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Wieprzowina w Rosji tańsza niż drób

Obrazek

W niektórych regionach Rosji hurtowe ceny wieprzowiny spadły poniżej cen mięsa drobiowego - poinformował prezes rosyjskiej agencji konsultingowej Agrifood Strategies, Albert Davleyev.

Dominika Mulak3 listopada 2020, 12:23

Prezes agencji obliczył, że w maju tego roku ceny wieprzowiny spadły do 90 rubli (1,10 dolara) za kg.

- Rosnąca produkcja wieprzowiny w nowoczesnym handlu detalicznym - sieciach supermarketów, dyskontach, sklepach typu convenience i sklepach spożywczych - pozwoliła producentom zwiększyć udział świeżej, schłodzonej wieprzowiny w asortymencie produktów, zmniejszając dodatkowe koszty związane z produkcją i obsługą mrożonek. Presja ze strony producentów wieprzowiny zmusiła dostawców mięsa drobiowego do obniżenia cen, powodując ogólną redukcję cen konsumpcyjnych mięsa - powiedział Davleyev. Jak podkreślił, w ostatnich latach zarówno ceny wieprzowiny, jak i drobiu w Rosji stale spadają.


Niskie marże

- Rentowność hodowców świń jest coraz niższa wraz ze spadkiem cen i proces ten trwa. W rezultacie marże producentów wieprzowiny spadły z 30-35% kilka lat temu do 5-10% i nadal spadają pod presją rosnącej konkurencji ze strony dużych korporacji, które mają spionizowane własne grunty, przetwórstwo pasz, hodowlę, ubojnie, przechowywanie i dystrybucję. Niektóre koszty ich produkcji są rekompensowane przez szybko rosnący eksport, który zapewnia dobre dochody w twardej walucie z tanich produktów ubocznych i podrobów ze świń - powiedział prezes rosyjskiej agencji konsultingowej Agrifood Strategies. Jego zdaniem, taki proces nie może trwać wiecznie i wkrótce dalszy spadek cen nieuchronnie będzie musiał się zatrzymać, gdy rentowność biznesu osiągnie 3-5%. A wieprzowina nigdy nie będzie w stanie konkurować cenowo z mięsem drobiowym, tylko ze względu na współczynnik konwersji paszy, który wynosi 1,7-1,8 u brojlerów i 2,2-2,7 u świń.


Ciągłe wybuchy ASF

Davleyev uważa, że wraz ze spadkami cen następuje również drastyczna redukcja sektora rolnictwa przydomowego, który został poważnie dotknięty przez ciągłe wybuchy afrykańskiego pomoru świń. Ponadto istnieją wymuszone ograniczenia w odniesieniu do stad świń w małych i przydomowych fermach przez federalne i regionalne władze weterynaryjne.

Gospodarstwa przydomowe miały historycznie najwyższe koszty produkcji we wszystkich segmentach rosyjskiego przemysłu trzody chlewnej.

Przemawiając na początku tego roku Jurij Kowalow, przewodniczący Rosyjskiego Związku Producentów Wieprzowiny (RUPP), stwierdził jednak, że pandemia Covid-19 może spowodować ożywienie chowu przydomowego.

- Niektóre regiony Rosji zaczęły bezpłatnie dostarczać prosięta ludziom, aby złagodzić negatywny wpływ Covid-19 i ogólnokrajową blokadę wprowadzoną w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa na spożycie białka - powiedział.

Źródło: www.pigprogress.netPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)