Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Wietnamczycy sklonowali świnkę zwisłobrzuchą

Obrazek
Popularna na całym świecie, jako zwierzątko domowe, a jednak zagrożona wyginięciem. To skłoniło naukowców w Wietnamie do intensywnych prac genetycznych. Klonowanie się udało! 
Dorota Kolasińska20 marca 2021, 08:31
Świnki wietnamskie inaczej świnie zwisłobrzuche pochodzą, jak sama nazwa wskazuje … z Wietnamu, a dokładniej z północny tego kraju. Zwierzę ma charakterystyczną czarną, pomarszczoną skórę. FAO sklasyfikowała je jako rasę zagrożoną.

Oprócz tego, że mieszkają w wielu domach na całym świecie i są podobno wspaniałymi kompanami, ze względu na swoją inteligencję, to także produkują mięso o bardzo dobrych walorach kulinarnych.  

Narodowy Instytut Nauk o Zwierzętach podlegający Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił w niedzielę, że cztery młode wietnamskie świnki zwisłobrzuche zostały rozmnożone techniką klonowania z wykorzystaniem komórek somatycznych pochodzących z tkanek ucha.

Pham Cong Thieu, szef instytutu nauk o zwierzętach, powiedział, że „narodziny” młodych świń były dla Wietnamu skokiem technologicznym w klonowaniu zwierząt.
„Osiągnięcie to otworzyło nowe ścieżki badawcze w zakresie stosowania technologii klonowania zwierząt przy wyborze i ochronie ras zwierząt, które są bardzo rzadkie lub mają dużą wartość ekonomiczną” - powiedział.

Oprac. dkol na podst. e.vnexpress.net


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)