Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Z gry wypadają mniejsze, rodzinne stada

Obrazek

Mimo rosnących cen żywca, kryzys na rynku trwa. Z produkcji odpadają głównie średnie i mniejsze stada. O sytuacji i nastrojach wśród producentów świń mówi Natalia Kołodziej z MS Schippers. 

Anna Kurek8 marca 2022, 09:57

Rolnicy są załamani. Tak źle jeszcze nie było. Gdyby nie mieli poważnych zobowiązań w bankach i Agencji, zrezygnowaliby z hodowli świń  dawno. Ci, którzy ich nie mają, już w dużej części wycięli stada. Tego kryzysu nie przetrwały przede wszystkim gospodarstwa rodzinne, utrzymujące 20–40 loch w cyklu zamkniętym, które dostarczały tuczniki do mniejszych lokalnych ubojni i przetwórni. Widoczny jest też trend redukcji liczebności stad, np. ze 100 loch do 70–60.

Być może uda im się skorzystać z programów dobrostanowych i produkować wyroby ekskluzywne, bez antybiotyków, ekologiczne. Ale tu nie ma wsparcia ani promowania polskiej wieprzowiny, nie ma programu upowszechniania produktów z gospodarstw o podwyższonych normach dobrostanu, tak jak np. w Niemczech – Tier Wohl, gdzie konsument wie, że za wyższą ceną kryje się wyższa jakość. Wtedy rolnik otrzymuje środki na to, żeby produkować w mniejszym stadzie mięso lepszej jakości. 

Więcej o tym, jak drastycznie postępuje likwidacja polskiej produkcji świń oraz o nastrojach i odczuciach jakie towarzyszą obecnie branży przeczytacie w najnowszym, marcowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)